Bilişim 16 OCAK 2013 / 16:23

SSD disklerin fiyatı önce düştü, sonra yükseldi

SSD disklerin fiyatı önce düştü, sonra yükseldi

SSD olarak adlandırılan bellek tabanlı sabit disklerde kapasite başına birim fiyat 2012 yılı boyunca yüzde 44'e kadar düşerken, 4. çeyrekte yeniden yükselişe geçtiTech Report'un ayrıntılı analizine göre 240-256 GB civarında kapasiteye sahip SSD'lerin fiyatı 2012'nin başlangıcına oranla yüzde 44 düşerken, 2012'nin son çeyreğinde fiyatlardaki yükselme dikkat çekti.

Şu aralar ilgili kapasitelerdeki SSD'lerin fiyatı gigabayt başına 83 sent seviyesine kadar inmiş görünüyor. Üstelik daha düşük kapasiteli disklerde daha düşük birim fiyatlara rastlamak da mümkün.

Yıl sonu indirimlerine ve kampanyalara rağmen 2012'nin son çeyreğindeki fiyat yükselmesi ise dikkat çekici. Bunun sebebinin disk üreticisi OCZ'nin pazar payı kapmak amacıyla yürüttüğü agresif fiyat politikalarını askıya alması ve üzerinden fiyat baskısı kalkan diğer üreticilerin fırsattan istifade fiyat yükseltmesi olduğu söyleniyor.

Şu aralar gündeme gelen 19 ve 20 nanometrelik NAND yongalara sahip olan SSD'lerin üretimde daha ucuza mal olmakla birlikte, bu ucuzluğun henüz tüketiciye yansımamış olması da raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.