Bilişim 30 MART 2011 / 18:14

Sony yaraları sarmak için çabalıyor

Japon devi, 11 Mart’ta Japonya’nın kuzeydoğusunu vuran yıkıcı deprem ve tsunaminin ardından gerçekleştirdiği çeşitli bağış toplama ve yardım çalışmalarındaki son durumu paylaştı.

Sony’den gelen açıklamaya göre, yardım çalışmalarını 300 milyon Japon yeni (yaklaşık 3,6 milyon ABD doları) tutarındaki bağış ile başlattı. Buna ek olarak, kuruluş, felaketin hemen ardından acil durumlarda kullanılmak üzere 30 bin radyo, 500 bin pil ve 125 televizyon bağışladı. Ayrıca, felaketten etkilenen bölgelerdeki çocuklara yardım etmek amacıyla çizgi film karakterlerinin resimlerini taşıyan 1,200 adet battaniye çeşitli barınaklara gönderilirken, 400 adet DVD de halen dağıtım için hazırlanıyor.Şu ana kadar, dünyanın dört bir yanındaki Sony grup şirketleri ve çalışanları tarafından yapılan bağışların toplam miktarı yaklaşık 1 milyar Japon yenine (yaklaşık 12,2 milyon Amerikan doları) ulaştı.Sony’ciler gönüllü çalışmalara da destek veriyorJaponya’daki Sony çalışanları da bu yıkıcı olay sonucunda evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insandan bir kısmına yardımcı olabilmek amacıyla zamanlarının bir bölümünü gönüllü faaliyetlere ayırıyor. Örneğin, tsunamiden ciddi biçimde etkilenen Sony’ye bağlı Sendai Teknoloji Merkezi, daha şimdiden şirketin futbol takımı Sony Sendai FC önderliğinde, bölgenin dört bir yanında oluşturulan barınaklardaki çocuklar ile etkileşim içine girilmesini öngören bir gönüllü programı başlattı.Bir diğer gönüllü programında da Sony çalışanları felaketten etkilenmiş bölgelerde çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşu için Sony video konferans sistemlerinin kurulmasına yardımcı oluyor ve işletilmesine destek veriyor. Sistem, etkin iletişimin sağlanması amacıyla söz konusu STK’nın faaliyet gösterdiği çeşitli yerleri birbirine bağlayacak. Şirket aynı zamanda, yardım çalışmalarında STK’lara ve yerel yönetim gruplarına yardımcı olmak üzere gönüllü Sony çalışanlarından oluşan grupları gönderme konusunda da çalışmalar yürütüyor.Bu ihtiyaç anında, Japonya halkına destek olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduklarını belirten Sony Corporation CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Sir Howard Stringer, şunları ifade ediyor: “Küresel toplumun desteği ile Japonya’nın bu zorlu zamanlardan kararlılık, azim ve başarıyla çıkacağından hiçbir şüphem yok.”Sony tüketicileri de yardım çalışmalarını destekliyorSony ayrıca müşterilerini yardım çalışmalarına destek vermeye de teşvik ediyor. Sony Marketing (Japonya) Inc. ve So-net Entertainment Corp. tarafından Japon tüketicilerin “Sony Puanları” ile “So-net Puanları”nı puan başına 1 Japon yeni değer ile yardım çalışmalarına bağışlayabilecekleri, bağış toplama programları başlatıldı. Sony’ye bağlı diğer şirketlerde de benzer programlar hayata geçirildi. Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Asya’daki PlayStation 3 kullanıcıları, PlayStation Network hesapları üzerinden yardım çalışmalarına bağışta bulunabiliyor. Müşterilerinden gelen bağışları kabul eden Sony Bank bağışlanan miktarın tümünü afet mağdurlarına yönelik yardım çalışmalarına aktaracak.Sony’nin sürmekte olan yardım faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.sony.net/SonyInfo/csr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER : deprem japonya Sony tsunami
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun