Bilişim 15 ARALIK 2011 / 15:15

Sony oynamayı seviyor

Sony, 2012 Mart’ında sona erecek mali yılında 15 milyon PlayStation 3 satma hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu açıkladı. Hem de Avrupa gibi Sony’nin en büyük pazarlarından biri borç kriziyle boğuşurken… Grubun video oyun işini kapsayan Sony Computer Entertainment’ın başına yaklaşık dört ay önce geçen Andrew House, PS3 satışlarının hedefin biraz ilerisinde olabileceğini söyledi. Ancak House, Cumartesi günü Japonya’da piyasaya çıkacak, şubat sonunda da ABD’deki tüketicilerle buluşacak PlayStation Vita için satış tahmini yapmamayı tercih etti.

Japonya pazarında Vita için bir sorun görünmezken, Avrupa ve ABD pazarlarında ise ekonomik sıkıntıların etkisi akıllarda soru işaretleri yaratıyor.

Bir taraftan da Apple’ın iPhone ve iPad’i ve Mart ayına kadar 16 milyon 3DS taşınabilir oyun cihazı satmayı hedefleyen yerel rakip Nintendo ve diğer akıllı telefonlar ve tabletler, bu alandaki rekabeti kızıştırıyor.

Sony Computer Entertainment, beş yıl içindeki ilk kârını Mart 2011’de yapmış, bunu da PS3 üretim maliyetlerini optimize ederek hayata geçirmişti. House’a göre, Sony’nin Vita satışlarını kârlı bir hale getirme hızı büyük ölçüde döviz kurlarına bağlı olacak. Zaten son yıllarda yenin avroya karşı yükselişi Sony’i çok zor durumda bırakmıştı.

Bu arada PSVita’nın selefi PS Portable, piyasaya çıktığı 2004 Aralık ayından bugüne 73 milyon adet sattı. Bu rakam, rakip Nintendo’nun DS’inin satışlarının yarısından daha az.