Bilişim 22 MART 2011 / 09:37

Sony Japonya'da daha fazla cihazın üretimini durdurma kararı aldı

11 Mart’ta gerçekleşen deprem nedeniyle Japon devi Sony, dijital fotoğraf makinesi, televizyon ve cep telefonu gibi popüler cihazlarının üretimine son verdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, deprem sonrasında yaşanan bileşen ve ham madde sıkıntısı nedeniyle yayın ekipmanları, kamerlar, dijital fotoğraf makineleri, tek lensli dijital fotoğraf makineleri için lensler, cep telefonlar, LCD televizyonlar, microfonlar ve kulaklıkların üretimi Mart sonuna kadar durduruldu.Sony, ham madde ve bileşen sorununa çözüm bulunduğunda fabrikaların tekrar faaliyete geçeceğini duyurdu. Ayrıca Tochigi’deki fabrikanın lityum iyon pillerinin üretimine kısmen devam ettiği belirtildi. Yine lityum iyon piller üzerine üretim yapan Tokyo’nun kuzeyindeki Saitama fabrikasının tam kapasiteyle çalışabildiği belirtildi.Blu-ray disk ve ev ses sistemlerinin üretiminde de aksaklıklar yaşandığı ancak bu fabrikalarda depremin doğrudan etkisinin görülmemesine rağmen elektrik kesintileri nedeniyle tam kapasiteyle üretim yapılamadığı belirtildi.

Miyagi ve Fukushima tesisleri kapatıldıDeprem ve tsunaminin meydana getirdiği zararın hasar tespit ve onarım çalışmaları devam ederken en çok ölümün yaşandığı Miyagi ve nükleer santralin radyasyon sızdırdığı Fukushima’daki fabrikalar tamamen kapatıldı.Miyagi fabrikasında manyetik teypler, Blu-ray diskler, optik sürücüler, IC kartları ve yarıiletken lazerlerin üretimi yapılıyordu. Fukushima’daysa lityum iyon piller üretiliyordu. Ayrıca Ibaraki’de yer alan ve üretimine ara vermek zorunda kalan bir başka fabrikada da CD ve DVD üretimi gerçekleşiyordu.Japonya’daki diğer fabrikalarının normal şekilde çalışmaya devam ettiğini belirten Sony, ham madde, bileşen ve enerji nedeniyle kesintilerin gerçekleştiğini açıkladı.Birçok fabrikanın kapanmasına ve dev bir tsunamiye yol açan Japonya tarihindeki en kötü depremde Sony’nin hiçbir çalışanı hayatını kaybetmedi. Resmi verilere göre Japonya’da şu ana kadar 18 bin 400 kişi hayatını kaybetti. En fazla ölümün gerçekleştiği yer olan Miyagi’de 15 bin kişi yaşamını yitirirken ölüm sebebinin dev dalgalar olduğu bildirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun