Bilişim 14 NİSAN 2011 / 19:21

Sony iş süreçlerini yeniden değerlendiriyor

Japonya’da devam eden güç kesintilerinin sonucu olarak Sony ülkedeki bazı fabrikalarını tatile çıkartmayı planlıyor. Financial Times’ın haberine göre, enerji tasarrufu için şirket de çalışanlarına yaz aylarında iki hafta izin vermeyi planlıyor. Toyota, Nissan ve Honda da üretimde kısıntıya gidiyor.

Nükleer ve termal güç santrallerinin depremde yaşadığı sıkıntılar, Japonya’da güç kesintilerini beraberinde getiriyor. Bu tablo karşısında hükümet de ‘enerji tasarrufu hedefleri’ saptadı ve üreticilerden de enerji tüketimlerini azaltmalarını istedi.

Herkesin korkusu ise, Japonya’da enerji durumunun gelecek aylarda daha da kötüye gitmesi. Çünkü elektrik talebi yaz döneminin zirve noktalarına ulaştığında ihtiyacı karşılamak daha da güç olacak. Bunun bir sonucu olarak da şirketler, bir tarafta eski üretim seviyelerine ulaşmaya çabalarken, bir tarafta da enerji tüketimlerini belli ölçülere geri çekmek zorunda kalıyor.

Sony yaptığı açıklamada, enerji koşullarının yılın ilerleyen döneminde düzelmesi ile çeşitli ulusal bayramlarda tatil yapmayacaklarını, çalışanlarının ekstra günlerde de çalışmasını isteyeceklerini bildirdi. Ama kısa vadede bazı tesislerini yaz döneminde kapatmayı planlayan şirket, bir taraftan da iş saatlerini değiştirmeyi hedefliyor. Buna göre, iş saatleri günlük bazda elektrik kullanımını da azaltmaya odaklanacak.

Öte yandan, yaşanan felaketler Japonya’da sanayi sektörünün önemli bir darbe yemesine yol açtı. Toyota, Japonya’daki fabrikalarının birçoğunda üretimi durdurdu ve ayrıca Kuzey Amerika ve Avrupa fabrikalarında da üretimi azalttı. Nissan ve Honda ise fabrikalarında üretimi yavaşlatmak durumunda kaldı.

Japon hükümeti de yapığı açıklamada ekonomiye yönelik beklentilerini düşürdü, tedarik zincirinin kırılması ve enerji sıkıntısının da büyüme üstünde olumsuz etkilerinin olacağını vurguladı. Ekonomistlere göre ise Japonya’da çok büyük bir belirsizlik var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun