Bilişim 30 HAZİRAN 2011 / 10:25

Sony CEO'su dedi ki: "Korunan içerik haklayıcıların hedefi haline geliyor"

Tercümesi: "Korusak bir türlü, korumasak bir türlü..." Reuters'in haberine göre ürettiği oyun konsollarından yayınladığı içeriklere kadar dünyada kopya koruma sistemlerinin tasarlanması ve kullanılması konusunda başı çeken şirketler arasında yer alan Sony'nin CEO'su Howard Stinger, hisse sahiplerine yönelik olarak yaptığı bir konuşmada "Haklayıcılar bize saldırdı, çünkü biz içeriğimizi korumaya çalışıyoruz" cümlesini söyledi.

Sony, Apple kadar olmasa da kendine ait platformları ve içerikleri sıkı bir şekilde korumayı seçen şirketlerin başında geliyor. Bununla birlikte şirketin gösterdiği çabalar, geçtiğimiz aylarda şirketin çevrimiçi oyun sisteminin haklanarak 77 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınmasının önüne geçememişti. Bu olay, internet üzerinde şimdiye kadar bilinen en geniş çaplı bilgi hırsızlığı olarak tarihe geçti.

Peki Sony saldırıyorlar diye içeriğini korumayacak mı? Elbette ki koruyacak. Ama belki de benzer anlayışta olan şirketlerin ipleri biraz gevşetmesine ve bu alanda iş yapan tüm şirketlerinMicrosoft'un Kinect ile yapmaya çalıştığı şeyi örnek almasında fayda var.

Microsoft beden hareketlerini kullanarak ekrandaki objeleri kontrol edebildiğiniz ve oyun oynayabildiğiniz Kinect eklentisini ilk önce Xbox 360'a özgü kapalı bir platform olarak duyurmuştu. Ancak kullanıcıların Kinect'i kullanarak neler yaptıklarını görünce, bu konudaki yaratıcılığı körüklemek ve sistemin sınırlarını kullanıcılarla birlikte keşfedebilmek adına geliştirme kitlerini serbest dağıtıma açtı.

Zira Sony'nin PS3 konsolunun kopya oyunları oynatabilecek şekilde kırılmasına yol açan gelişmelerin, konsolda daha önce var olan Linux işletim sistemi yükleme seçeneğinin sistem yazılımı güncellemeleriyle ortadan kaldırılması ve bu fonksiyonu geri getirmek üzere haklayıcıların ilgisinin konsol üzerinde odaklanması olduğu düşünülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun