Bilişim 30 MART 2011 / 10:53

Sonunda bu da oldu: Japonya'da zaman durdu!

Sonunda bu da oldu, Japonya'da zaman durdu

8,9'la Japonya'yı sallayan, nükleer santral çatlatan, Moore Yasasını tehlikeye sokan, dünyanın eksenini değiştiren, günleri kısaltan depremin bir etkisi daha ortaya çıktı: Deprem zamanı durdurdu!Japonya'da Fukushima-1 nükleer reaktörünün devre dışı kalmasıyla yaşanan enerji kesintisinin, Japonya'da bir yan etkiye daha neden olduğu ortaya çıktı. Neden? Çünkü ulusal saat bilgisini kablosuz olarak alıcılara aktaran sistem de hasar gördü ve ülke genelinde bu sisteme güvenerek kendini ayarlayan binlerce saat güvenilmez hale geldi.

Fukushima-1 güç istasyonuna 16 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 790 metre yukarıda yerleşik olan JJY adlı verici istasyonunun sinyalleri başkent Tokyo'ya kadar uzanıyor. Sorun şu ki, verici yönetim tarafından boşaltılması zorunlu olan olarak ilan edilen 20 kilometrelik çemberin içinde kalıyor. Bu nedenle vericinin bakımını üstlenen mühendisler de görev yerinden ayrılmak zorunda kaldı. Giderken vericiyi de kapatan mühendisler, bu vericinin ilettiği sinyallere göre kendini ayarlayan saat ve diğer zaman ölçüm cihazlarını güncellemeden mahrum bıraktı.Japonya'da Kysuhu adasında aynı işi gören ve benzer kapsama alanına sahip ikinci bir vericinin daha olduğu, fakat bu vericinin JJY'en farklı bir frekansta yayın yaptığı belirtiliyor. Frekans ayarı yapabilen cihazlar buradaki sinyali algılayabiliyor, ancak bu özelliğe sahip olmayanlar güncellemeden yoksun kalıyor.Bu tabii ki saatlerin hemen zamanı kaybetmesi anlamına gelmiyor. Ama tam olarak doğru zamanı gösterme konusunda biraz sorun yaşayacakları kesin. Vericinin tekrar ne zaman hizmete gireceği ise bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun