Bilişim 18 TEMMUZ 2012 / 15:26

Soitron, Türk şirketi Sekom'un yüzde 51 hissesini satın aldı

Soitron, Sekom'un yüzde 51 hissesini satın aldı

Avrupa'da Bilişim sektörünün önemli şirketlerinden Soitron, Sekom A.Ş.’nin yüzde 51 hissesini satın aldı. Slovak ve Türk ortaklığındaki şirket, Orta Doğu ve Kafkaslar’da büyüme stratejilerine dönük olarak Türkiye’yi merkez üssü olarak konumlandıracak. Sistem entegrasyonu pazarının önde gelen firmalarından Sekom A.Ş, uluslararası sistem entegratörü olan Slovakya kökenli Soitron A.Ş. ile ortaklık kurdu. 3 Temmuz 2012 tarihinde kurulan ortaklık çerçevesinde Soitron, Sekom hisselerinin yüzde 51’lik kısmına sahip oldu. Sekom’un yönetim kadrosunda ve operasyonlarında bir değişiklik olmayacağı bildirildi.

Soitron’un CEO’su Ondrej Smolar, ortaklıkla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Sekom’un BT sektöründe öncü sistem entegratör konumunda olması, birçok alanda sinerji yaratarak işbirliğimizin güçlenmesini ve devamını sağlayacaktır. Her iki şirketin de müşterilerine dünya standartlarında hizmet vermeyi hedefliyor. Müşterilerimiz bu işbirliğinin olumlu sonuçlarını hissedeceklerdir.”

Slovakya’da '2010 Yılının BT Şirketi' seçilen ve 2011 yılı Deloitte Technology Fast 50 sıralamasında 'En Büyük 5' ödüllerini alan Soitron, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da gerçekleştirdiği yatırımlarla operasyonunu uluslararası boyuta taşıdı. Faaliyet gösterdiği bölgede BT servisler pazarında öncü konumda olan Soitron’un gelirlerinin yarıdan fazlasını hizmet gelirleri oluşturuyor.

500’den fazla çalışanı bulunan Soitron, Avrupa BT pazarında 20 yıldan uzun bir süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Soitron’un stratejik hedefleri arasında uluslararası faaliyetlerine ivme kazandırmak önemli bir yer tutuyor.

Soitron’un birleşmeler ve iş ortaklıklarından sorumlu direktörü Peter Hornak, şirketin uluslararası pazarlardaki büyümesine yönelik beşinci iş ortaklığını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hedefimiz, bölgede lider sistem entegratör şirketi olarak büyümektir. Gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığı stratejik tedarikçilerimizle olan işbirliğimizi güçlendirmekle kalmayıp, çok uluslu müşterilerimize daha geniş bir coğrafyada hizmet etme olanağına da beraberinde getirecektir” dedi.

Yılda ortalama yüzde 23 büyüdü

1992 yılından bu yana faaliyetlerini iletişim çözümleri odaklı sürdüren Sekom ise, 6 yıldır üst üste Deloitte Technology Fast 50 listesinde yer alıyor ve 'Cisco’nun‚ 2011 yılının en başarılı Servis Sağlayıcı İş Ortağı' ödülüne sahip.

Son 10 yılda gelirlerini ortalama yıllık yüzde 23 seviyesinde arttırmayı başaran ve sistem entegrasyonu pazarının önde gelen firmaları arasında kendisine yer edinen Sekom, özellikle telekomünikasyon servis sağlayıcıları, kamu ve finans sektörlerine yeni nesil iletişim teknolojileri çözümlerini sunuyor.

Sekom Genel Müdürü Sami Ezberci de konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

“Yaptığımız ortaklık ile ürün çeşitliliğimizi arttırarak servis profilimizi zenginleştirme yolunda önemli bir adım atmış olduk. İki şirketin gerek benzer alanlarda, gerekse de farklı alanlarda birbirini tamamlar içerikteki deneyim ve uzmanlıklarının olması dolayısıyla, bu işbirliğinin Sekom’un ulusal ve bölgesel pazarlardaki gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Özellikle Türkiye’yi merkez üssü olarak konumlandırarak Orta Doğu ve Kafkaslarda büyümeyi hedefliyoruz. ”

Tesis edilen ortaklık neticesinde Sekom yönetim kadrosunda, organizasyon ve çalışan yapısında herhangi bir değişiklik olmadığı bildirildi.

Sami Ezberci Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük, Ali Korkmaz ve Gökhan Gündüzalp Genel Müdür Yardımcılıkları ve Yönetim Kurulu üyelikleri, Ahmet Arın Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini sürdürmeye devam ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun