Bilişim 29 ARALIK 2011 / 08:37

Soğuk savaş uzayda kızışacak

Soğuk savaş uzayda kızışacak

Çin’in uydu navigasyon sistemi faaliyete geçti. Beidou artık konum, zaman ve navigasyon verilerini Çin ve çevre bölgeleri için sunmaya başladı.Çin zaten 2000 yılından beri ABD hükümetinin yönettiği GPS sistemine bir alternatif sistem yaratma çalışmaları yapıyordu. Bu girişim, Çin ordusunu dış kaynaklı teknolojiye daha az bağımlı hale getirecek.

Bu ayın başında başlayan bir çalışma, Beidou’nun 10 uydusunun yörüngeye oturması ile hayata geçti. Beijing’in planı, 2012 yılına kadar altı uyduyu daha uzaya göndererek, sistemin Asya’nın birçok bölümünü kapsamasını sağlamak ve ardından da 2020 yılında toplam 35 uydu ile global kapsamayı hayata geçirmek.

Beidou, bireysel kullanıcılara en yakın 10 metrelik doğruluk payı ile konumlama bilgisi sunmayı, saniyede 0.2 metrelik hızları ölçme ve saniyenin 0.02 milyonda birine eşit saat senkronizasyon sinyalleri sağlama sözü veriyor. Çin ordusu ise daha doğru veriler elde etme şansına sahip olacak.

ABD’nin sistemleri devre dışı bırakma riskinin önüne geçiliyor

Bir MIT araştırmacısı olan Geoffrey Forden’in 2004 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, Beidou bölgede bir savaş olması halinde Tayvan’ın füzelerini hedeflemek için kullanılabilir. Kendi sistemine sahip olması, Çin’in ABD’nin GPS’i devre dışı bırakması riskine karşı da koruyacak.

Beidou’nun geliştiricileri ise bu sistemin bireyler için avantajlarına dikkat çekiyor. Buna göre sistem, otomotiv, telekomünikasyon, balıkçılık gibi birçok sektörde, bu teknoloji ile bağlantılı uygulamalarla 2020 yılında 400 milyar yuan, yani 63,2 milyar dolarlık bir pazar yaratacak. Yetkililere göre, bu sistem dünyanın diğer navigasyon sistemleri ile uyumlu.

GPS’in yanında, Rusya da Glonass network’ünü işletiyor. Sistemdeki boşlukları kapsamına almak için bir süre önce bir dizi uydu fırlattı ve bu ay başında yaptığı açıklamada da, dünya yüzeyinin yine yüzde 100’ünü kapsamına aldığını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) de bu konuda kendi sistemi olan Galileo’yu geliştiriyor. Bu yapının ilk operasyonel uyduları Ekim ayında yörüngeye girdi. Avrupa Uzay Ajansı da bu network’ün 2019 yılına kadar tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Bu arada, Lockheed Martin de ABD’nin sistemini GPS II ile geliştirmek üzerinde çalışıyor. Şirket, Denver yakınlarında bir tesiste bir yeni nesil uydu prototipi inşa etmeye başladı. ABD Hava Kuvvetleri, yeni sistemin daha fazla gücü olacağını ve düşmanların bunu karıştırmasının daha zor hale geleceğini belirtti. Kongre Bütçe Dairesi’nin tahminlerine göre bu proje 2025 yılına kadar 25 milyar dolara mal olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun