Bilişim 27 OCAK 2015 / 14:13

Software’den pazara yeni ürün: Uyarlanabilir Uygulamalar

Software AG, özel yazılım alanında, dijital işletmelere yardımcı olabilecek yeni çözümüyle ortaya çıkıyor. “Dijital Dönüşüm Platformu” adı verilen yeni ürün katalogu, işletmelerin ihtiyaçları dahilinde “uyarlanabilir” uygulamalar geliştirmelerine imkan tanıyor.Kurumsal BT sektöründe “Uyarlanabilir Uygulamalar” yaklaşımının önünü açan ve merkeze BT etkinliğini koyan bu platform, dijitalleşen dünyada işletmeleri desteklemeyi vaat ediyor.

Software AG’nin “Dijital Dönüşüm Platformu” ile geliştirdiği uygulama altyapısı, altyapıyı temel alarak işletmelere uygulama geliştirme olanağı sunabiliyor. Ayrıca farklı ihtiyaçlar kapsamında her zaman farklı uygulamalar satın almak yerine, sadece bir kez satın alma gerçekleştirip sonraki aşamalarda uygulama geliştirmeyi teşvik ediyor. Yeni platform, bu anlamda yazılım geliştiriciyle müşteri arasındaki ortak üretim ve ortak etkileşime dayalı bir ürün olarak betimleniyor.

Daimi gelişim hedefi

Dijital İşletmelerde BT’nin önemine değinen Software AG CFO’su Dr. Wolfram Jost, BT’nin getirdiği yenilikleri takip ederek müşterilerine kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetleri her an, her yerde sunabilen firmaların önümüzdeki yıllarda ayakta kalabileceğini ifade ediyor. İş süreçlerini makinelerin ve cihazların dünyasıyla etkili bir şekilde birleştirebilen işletmelerin rakipleri arasından sıyrılabileceğinin altını çizen Jost, sözlerini şu şekilde sürdürüyor:
 “Geçtiğimiz 10 ila 20 yıl içinde üretilen standart uygulamalar, bugün teknolojinin hızına yetişemiyor. İnovasyonu destekleyip hızla değişimlere ayak uydurmak için tasarlanmadılar, bunun için de geliştirilmediler. O zamanlar amaç, destek uygulamaları olarak arka plandaki süreçleri standardize ve entegre etmekti; fakat şimdi durum çok değişti: Dijital İşletmeler, artık inovasyon ve değişime uyum kabiliyetleriyle faaliyet gösterdikleri sektörlerde farklılaşıyorlar. Bu nedenle kullandıkları uygulamaların da aynı adaptasyon ve uyum kabiliyetine sahip olması gerekiyor. Bu nedenle Uyarlanabilir Uygulamalar, bu anlamda kalıcı olmak için değil, sürekli değiştirilmek ve geleceğe uyum sağlamak için tasarlanıyor. Gartner ve Forrester gibi bağımsız araştırma şirketlerinin ‘fikir lideri’ olarak tanımladığı Software AG olarak Dijital Dönüşüm Platformu’nu hayata geçiren ilk şirket olduğumuz için mutlu ve gururluyuz.”

Önümüzdeki 10 ila 15 yıl boyunca özel yazılım ve uygulama yapılarının daha fazla önem kazanacağını belirten Jost, “Standart ve ERP yazılım çağında değişim ve inovasyon rüzgârları tam da zıt yönde esiyor. Standardizasyon yerine esneklik, hız ve çeviklik önem kazanıyor; müşteri odaklılık ön plana çıkıyor” dedi.

Beş aşamalık gelişim

Software AG’nin geliştirdiği beş temel bileşenden oluşan ve önümüzdeki yıllarda farklı teknolojiler ve işlevler ile geliştirilmesi planlanan platform, birinci seviyede iş ve BT dönüşümünü modellerken, ikinci aşamada veri yönetimini devralıyor. Üçüncü adım olan bütünleşmeyi, dördüncü seviyede süreç ve program mantığı takip ediyor. Beşinci düzey olan veri analizi ise alınacak iş kararlarının temelini oluşturuyor.

 
ETİKETLER : software AG
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun