Bilişim 23 MAYIS 2011 / 15:42

Siyasi tercihinizi bilmiyorsanız bırakın size internet söylesin

Siyasi tercihinizi bilmiyorsanız bırakın internet söylesin

Seçime katılacak partiler arasında siyasi görüşlerinize en yakın olanın hangisi olduğunu belirlemekte zorlanıyorsanız, 30 soruluk bir anketle gönlünüzde yatan aslanı öğrenebileceksiniz.

Proje liderliğini Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu’nun yürüttüğü, oypusulasi.org seçmenlerin hangi siyasi partiye daha yakın olduğunu gösteriyor. İnternet sitesindeki 30 soruyu yanıtlayan vatandaşlar siyasal yelpazenin hangi kanadında yer aldığını, kimi başbakan olarak görmek istediğini de görebiliyor.

Akademisyenler ve uzman araştırmacılar tarafından siyasi partilerin konumu, seçim bildirgeleri ve benzeri belgeler dikkate alınarak hazırlanan sitede belirlenen 30 konu üzerinde 9 değişik parti için belirlenmiş sorular bulunuyor. Bunları yanıtlayan kullanıcılar, anket sonunda 9 farklı partinin kendilerine olan uzaklık ya da yakınlığıyla siyasi düşüncenin hangi kanadında yer aldığını grafik üzerinde görebiliyor.

Bunun dışında ankete katılanlar, kendi cevaplarıyla her partinin sorulara verdiği yanıtları da izleyebiliyor. Böylelikle kullanıcılar her partinin kendi dilinden 30 değişik konuda ne dediğini takip etme şansı buluyor.

Ücretsiz bir eğitim aracı olarak geliştirildi

www.oypusulasi.org Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu önderliğinde Türkiye seçmen davranışı üzerine uzman bir ekip ve ülkenin önde gelen akademisyenlerinden oluşan bir danışma kurulu tarafından oluşturulmuş. İnternet sitesinin oluşturulması sırasında, Amsterdam Özgür Üniversitesi (Free University of Amsterdam) profesörlerinden Andre Krouwel önderliğinde Avrupa ve diğer dünya demokrasileri için oluşturulmuş benzer örnekler temel alınmış. Çalışmaya, Prof. Dr. Andre Krouwel de danışmanlık hizmeti vermiş.

Siyaset bilimciler tarafından ücretsiz bir eğitim aracı olarak geliştirilen ve hiçbir siyasi partiyle ilişkisi bulunmadığı özellikle vurgulanan siteye www.oypusulasi.org adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : 2011 seçimi seçim
YORUMLAR
numan 24 MAYIS 2011 / 09:31 0 0
bu ankete göre hiçbir partiye oy veremeyecek olmam üzücü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun