Bilişim 31 MAYIS 2012 / 15:18

Şirketler raporlama formatlarını değiştiriyor

Şirketler raporlama formatlarını değiştiriyor

Avea'nın katkılarıyla düzenlenen "Uluslararası Entegre Raporlama Standartları Türkiye" yuvarlak masa toplantısı iş dünyası liderlerinin görüşlerini çalışmalarına yansıtmayı hedefliyor. 30 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya IIRC CEO’su Paul Druckman ve birçok kuruluş temsilcisi katıldı.

Galler Prensi Charles liderliğinde kurulan Uluslararası Entegre Raporlama Komitesi, 2010 yılından bu yana iş dünyası liderlerinin, yatırımcıların, düzenleyicilerin ve diğer menfaat sahiplerinin entegre raporlama konusunda fikir alışverişini sağlama amacına hizmet ediyor. Komite, yatırımcılar ve diğer menfaat sahiplerinin risk ve fırsatları net olarak öngörebilmelerini sağlamaya yönelik hazırlanan entegre raporlamaya geçiş süreci IIRC’nin uluslararası düzeyde yürütülen yuvarlak masa toplantıları ile iş dünyası liderlerinin görüşlerini çalışmalarına yansıtmayı hedefliyor.

Toplantıda konuşan TKYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Göçmen, entegre raporlamanın uzun vadeli yatırımcıların bilgi ihtiyaçlarını destekleyecek, kararların daha geniş ve uzun vadeli sonuçlarını irdeleyecek ve ilgiyi kısa vadeli performanstan alarak denge sağlayacak bir sistem olduğunu ifade etti. Entegre raporlamanın çok yeni bir teknoloji olduğundan söz eden Göçmen, buna rağmen Fortune 250'de bulunan şirketlerin yüzde 3'ünün bunu kullanarak raporlama yaptığını dile getirdi. Global 500'deki şirketlerin yüzde 73'ünün karbon emisyonu azaltma hedeflerini açıkladığına değinen Göçmen, bu şirketlerin yüzde 93'ünün iklim değişikliğine ilişkin yönetim kurullarına raporlama yaptığını ifade etti.

Konuyla ilgili konuşan Avea Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Türkmen, sürdürülebilirlik raporlamalarının tüm şirketler için finansal raporlama kadar önemli hale geldiğini söyledi. Türkmen, yeni raporlama formatının 1-2 yıl içinde aktif biçimde kullanılacağına inandığını belirterek sözlerini noktaladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun