Bilişim 12 MAYIS 2011 / 17:44

Sinema biletinizi cep telefonunuzdan almaya ne dersiniz?

Banka kartlarından Akbil’e, konser sinema biletinden mağaza kulüp kartlarına kadar tüm ödemeler artık cep telefonuna girecek.Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, hayatı kolaylaştıran NFC (Near Field Communication) teknolojisine yeni bir boyut getirecek olan NFC Pazaryeri’ni Türkiye’ye getiriyor. NFC Pazaryeri sayesinde mobil ödeme yaygınlaşacak ve cep telefonu günlük hayatımızı daha da kolaylaştıracak. E-GÜVEN’in Hong Kong merkezli Toro ile işbirliği sayesinde Türkiye’nin ilk NFC Pazaryeri kurulacak ve kullanıcılar hayatın her alanında mobil ödemenin kolaylıklarıyla tanışacak.

NFC nasıl çalışıyor?

Bluetooth teknolojisine benzeyen NFC teknolojisi kullanıcılara kredi kartı bilgilerini aktarıp aktif olarak kullanabilecekleri güvenli bir iletişim sağlıyor. Bluetooth’tan farklı olarak NFC sadece iki telefon arasında değil, bir telefon ve bir NFC alıcısı arasında da çalışıyor. Ayrıca çalışması için yine Bluetooth teknolojisinden farklı olarak tek bir cihazın aktif olması yeterli oluyor.

Bu teknoloji yaygınlaştığında otobüse binildiğinde Akbil makinesine cep telefonunu yaklaştırmak yeterli olacak. Bir sinema bileti almak için cep telefonunu NFC alıcısı olan sinema afişine tutmak yeterli olacak. NFC teknolojisinden yararlanmak için her şeyden önce, bu teknolojiyle uyumlu bir cep telefonu gerekiyor.

[caption id="attachment_25805" align="alignnone" width="455" caption="E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun ve Toro Genel Müdürü Marcel Ficken"][/caption]

Konuyla ilgili olarak E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şunları söyledi: “NFC tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir hızla yaygınlaşan bir teknoloji. Bugünün ve yakın geleceğin iletişim ve ödeme teknolojisi. Bu noktada teknoloji sağlayıcılarla beraber NFC’nin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak çok önemli. Bu açıdan teknolojide dünyada önde gelen şirketlerden biri olan Toro ile yaptığımız işbirliğiyle bu platformu Türkiye’ye getirmekten ve paralel olarak Türkiye’nin ilk NFC Pazaryeri’ni kurmaktan mutluluk duyuyoruz. Mobil pazarlama için de önemli bir uygulama alanı olacak olan NFC Pazaryeri sayesinde hem mobil ödeme ve uygulama sahipleri ürünlerini sergileyebilecekleri bir platforma kavuşmuş olacak hem de kullanıcılar tek bir platform üzerinden tüm uygulamalara kolayca ulaşabilecek. Sosyal ağlarla da entegre olarak çalışacak platform, NFC uygularının paydaşı olan tüm kurumları ve kullanıcıları tek bir ortamda buluşturabilecek.”

Toro Genel Müdürü Marcel Ficken “Dağıtım platformu ve kullanıcı dostu olma özelliği NFC teknolojisinin yayılmasında çok önemli unsurlar. NFC teknolojisi ile sunulan bu katma değerli dağıtım kanalı ve hizmetlerin müşterilerin tercihlerine göre şekilleniyor olması, müşteri deneyimi açısından da önemli. E-GÜVEN’in, Appstore hizmetleri, Toro’nun NFC dağıtım platformu olan Akami Suite, mobil cüzdan, widget’lar ve NFC teknolojisini tek bir platformda toplayarak Türkiye’de tanıtmasından dolayı çok mutluyuz. Artık birçok NFC özellikli telefon kullanılabilir hale gelirken, mevcut mobil pazarlama anlayışı da “İtme” anlayışından “Çekme” anlayışına doğru yöneliyor olacak.”

Detaylı bilgi için www.toro-turkey.com sitesini ziyaret edebilir ve “The last brick for NFC” isimli dokümanı inceleyebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun