Bilişim 30 EYLÜL 2013 / 08:20

Siemens 15 bin kişiyle yollarını ayırıyor

Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi 6 milyar avro tasarruf için 15 bin çalışanını önümüzdeki yıl göndereceğini açıkladı.Bundan iki ay önce Peter Loescher’in CEO’luk görevine son veren Siemens, şirketin CFO’su olan Joe Kaeser’in başa geçmesiyle önemli bir adım attı. Şirket 2014 yılında 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Yapılan açıklamada işten çıkarmaların 5 bini Almanya’da gerçekleştirilecek. Siemens şirketinin sözcüsü, personel azaltımı kararının çalışanların işlerini kaybedeceği anlamına gelmediğini belirterek birçok çalışanın başka alanlarda istihdam edileceğini ifade etti. Ayrıca tazminat koşulları ve erken emeklilik modelleri üzerinde çalışıldığını dile getirildi.

İki ay önce CEO değişikliğine giden şirket; hatalı satın almalar, projelerdeki gecikmelerin bedelleri ve sadece satışların artışına odaklanılması nedeniyle rakiplerinin ardında kalmaya başlamıştı. Amerikan General Electric ve İsviçre’nin ABB şirketleriyle rekabet halinde olan Siemens, 2014’te toparlanma sürecine girmeyi hedefliyor.

Şirketin 119 bini Almanya’da olmak üzere dünya genelinde 370 bin çalışanı bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun