Bilişim 30 EYLÜL 2013 / 08:20

Siemens 15 bin kişiyle yollarını ayırıyor

Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi 6 milyar avro tasarruf için 15 bin çalışanını önümüzdeki yıl göndereceğini açıkladı.Bundan iki ay önce Peter Loescher’in CEO’luk görevine son veren Siemens, şirketin CFO’su olan Joe Kaeser’in başa geçmesiyle önemli bir adım attı. Şirket 2014 yılında 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Yapılan açıklamada işten çıkarmaların 5 bini Almanya’da gerçekleştirilecek. Siemens şirketinin sözcüsü, personel azaltımı kararının çalışanların işlerini kaybedeceği anlamına gelmediğini belirterek birçok çalışanın başka alanlarda istihdam edileceğini ifade etti. Ayrıca tazminat koşulları ve erken emeklilik modelleri üzerinde çalışıldığını dile getirildi.

İki ay önce CEO değişikliğine giden şirket; hatalı satın almalar, projelerdeki gecikmelerin bedelleri ve sadece satışların artışına odaklanılması nedeniyle rakiplerinin ardında kalmaya başlamıştı. Amerikan General Electric ve İsviçre’nin ABB şirketleriyle rekabet halinde olan Siemens, 2014’te toparlanma sürecine girmeyi hedefliyor.

Şirketin 119 bini Almanya’da olmak üzere dünya genelinde 370 bin çalışanı bulunuyor.