Bilişim 17 ŞUBAT 2011 / 11:52

Siber savaş tehdidi abartılıyor

Çeşitli siber saldırılar, bir ‘savaş’ tehdidi olarak algılanmamalı. Ama bu saldırıların, gerçek bir savaşın gücünü artırmak için kullanılacağı da bir gerçek.

Güvenlik uzmanlarına göre siber savaş tehdidi biraz abartılıyor. BT’nin Güvenlik Yöneticisi olan Bruce Schneier’a göre, duyguları harekete geçiren retorik, gerçeklerle hiç bağdaşmıyor. Bu durumu sansasyonel kelimelerle tanımlamak ise ateşi körüklemekten başka bir işe yaramıyor.San Francisco’da düzenlenen RSA Güvenlik Konferansı’na katılan Schneier, bir güç kavgası olduğunu ve metaforlar arasında bir savaş olduğunu söyledi. Son yıllarda farklı ülkelerde yaşanan bazı olaylar da bir ‘siber savaş’ savını güçlendiriyor. Bu olayların ilk akla gelenleri 1998 yılında Brezilya’da yaşanan kesintiler, 2009 yılırda Çin’in Google’a saldırıları ve İran’ın nükleer tesislerine saldıran Stuxnet virüsü. Wikileaks’in açıklamaları ve Cumhuriyetçi Başkan adayı Sarah Palin’in e-postalarının da haklanması Schneier’a göre önemli. Ama bunların bir ‘siber savaş’ olmadığını, sadece savaş benzeri taktiklerin kullanımının arttığını belirten Schneier’a göre tedirgin edici olan da zaten bu. Burada önemli olan ise, net tanım yapabilmek. Asıl bunun zorluğuna dikkat çeken Schneier, “Çünkü bunu yapmadan siber saldırıların çözüm ve bunlardan kaçınma yolları da bulunamaz” diyor.Stuxnet hamlesini ve Google sansürünü bir siber savaş olarak tanımlamamak gerektiğini, çünkü kimsenin bunun sonucunda ölmediğini, bu savaşta bomba, tüfek de olmadığını söyleyen Schneier, şu eklemeyi de yapmadan geçmiyor: “Ama gelecekteki tüm savaşlarda bir ‘siber alan içeriği’ olacak. Aynı ABD’nin direnişi zayıflatmak ve kara harekatını başlatmak için Irak’a önce hava saldırıları yapması gibi... Yakında bir ülkeyi havadan veya karadan saldırılarla vurmadan önce siber saldırıları görebiliriz.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun