Bilişim 05 EYLÜL 2011 / 11:09

Sestek büyümeye devam ediyor

Sestek CEO'su Prof. Dr. M. Levent Arslan, gelecek yıl 1 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Arslan projeleriyle ilgili bilgi verdi.Sestek 2011 yılının ilk yarısında da büyümeye devam etti. 2011 sonunda hedeflediği 6,5 milyon liralık cironun yüzde 70’ini yılın ilk altı ayında yakalama başarısını gösteren Sestek, aynı dönemde aralarında Türkiye’nin en büyük şirketlerinin de bulunduğu kurumsal müşteri portföyünü genişletti. Yurtdışına açılma çalışmalarına yılın ilk yarısında hız veren firma, devam etmekte olan işbirliği görüşmeleri sonucunda, gelecek yıl 1 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Sestek’in yılın ilk yarısındaki faaliyetleri hakkında bilgi veren ve değerlendirmelerde bulunan Sestek CEO’su Prof. Dr. M. Levent Arslan, genel çerçevede ilk altı ayın Sestek açısından oldukça verimli geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Gerek yeni projelerimiz gerekse mevcut teknolojilerimizde gerçekleştirdiğimiz güncellemelerle ilgili olumlu geri dönüşler almak bizi sevindirdi. İlk altı ayın rakamlarına baktığımızda, 2011 yılı için koyduğumuz finansal hedeflerle örtüşen bir tablo görüyoruz; bu da yıl sonunda ulaşacağımızı öngördüğümüz 6,5 milyon TL’lik ciro hedefimize yakın olduğumuzu gösteriyor. Şu ana kadar bu hedefin yüzde 70’ini elde etmiş durumdayız.”

Çağrı merkezlerinin ölçüm ve değerlemesi büyük önem taşıyor

Sestek’in temel kurumsal çözümlerinden olan, çağrı merkezlerindeki görüşmeleri otomatik olarak metne dönüştüren ve bu metinler üzerinde detaylı analizler yapılmasına olanak tanıyan ‘GVZ Speech Analytics’in kullanım alanının ilk altı aylık dönemde genişlemeye devam etti. Ölçüm ve değerlendirmede oldukça önem taşıyan sistemi Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası, Türk Telekom ve Avea gibi şirketler kullanıyor. Sestek 2012 yılında GVZ Speech Analytics’in cirodaki payının yüzde 30 olmasını bekliyor.

Arslan, Sestek’in bir diğer kurumsal çözümü olan, kurumlara parmak izi kadar etkili bir güvenlik önlemi sunarak müşteri güvenliğini en üst seviyeye taşıyan ‘Voice Verification’ın da yılın ilk altı aylık döneminde daha geniş bir kullanım alanı bulduğunu, gelecek yıl bu ürünün ciro içindeki payının yüzde 20’ye ulaşmasının beklendiğini söyledi. Başta sesli imza uygulamaları olmak üzere yüksek güvenlik önlemi gerektiren birçok sistemde kullanılan GVZ Voice Verification, biyometrik ses analizi ile telefonda görüşülen kişinin kimliğini sesinden tanımayı sağlıyor.

2012’de ihracat hedefi 1 milyon dolar

2012 yılında 1 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. M. Levent Arslan, Sestek’in yurtdışına açılma faaliyetleri ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Yurtdışına açılma hedefimize yönelik çalışmalarımıza 2011’in ilk yarısında hız verdik. Bu bağlamda Ağustos ayında New York’ta gerçekleştirilen ve ses teknolojileri alanında dünyanın en büyük etkinliği olarak bilinen SpeechTEK’e katıldık. GVZ Speech Analytics, GVZ Voice Verification ve Outbound Dialer gibi kurumsal çözümlerimizin İngilizce versiyonları ile yer aldığımız fuarda, temel teknolojilerimiz arasında bulunan GVZ TTS’in de İngilizce, Türkçe ve Azerice gibi mevcut versiyonlarını tanıtma fırsatını bulduk. Yurtdışına açılma politikamız doğrultusunda, kurumsal ürünlerimizin İngilizce versiyonlarına ek olarak GVZ TTS’in Almanca, İspanyolca, Farsça ve Rusça versiyonlarını da geliştirmeyi planlıyoruz. Fuar süresince karşılaştığımız yoğun ilgi ve olumlu yorumların yurtdışına açılma çalışmalarımıza ağırlık vermemize önemli oranda katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Fuar sırasında kurduğumuz bağlantılar potansiyel işbirliklerinin de önünü açtı, şu aşamada görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Sestek bireysel çözümler de sunuyor

Arslan, yılın ilk yarısında Sestek çözümleriyle ilgili olumlu geri dönüşlerin kurumsal çözümlerle sınırlı kalmadığının altını çizerek şöyle konuştu: ”Bireysel çözümlerimizle ilgili de önemli geri dönüşler aldık. Konuşmayı yazıya dönüştürerek klavye kullanımını minimuma indiren ve büyük oranda zaman tasarrufu sağlayan ‘GVZ Talk’ çözümlerimize yönelik yoğun bir taleple karşılaştık. Kullanıcılardan gelen geribildirimleri göz önünde bulundurarak güncellemeler gerçekleştirdiğimiz bu çözümlerimizle kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Örneğin, tıbbi kullanıma yönelik Talk çözümümüz olan GVZ MediTalk’un gelen sektörel talepler doğrultusunda kardiyoloji, patoloji ve radyoloji versiyonlarını piyasaya sürdük. Bu alanlardaki uzmanlar artık tıbbi raporlarını konuşarak oluşturabiliyor ve bilgisayarlarını sesli komutlarla yönetebiliyorlar. Hukuki alana özel Talk çözümümüz olan GVZ JustTalk ise, hakim ve avukatların bilgisayarlarını konuşarak yönetmelerine ve raporlarını konuşarak oluşturmalarına olanak tanıyarak iş yüklerini büyük oranda hafifletiyor. Genel kullanıma yönelik GVZ FreeTalk çözümümüz de işi gereği sıkça yazı yazmak zorunda olan, ancak klavye ve fare kullanımıyla zaman kaybetmek istemeyen bireyler tarafından tercih ediliyor. Kullanıcıların yoğun talebiyle karşılaştığımız bireysel ürünlerimizin ciro içindeki payının yıl sonunda yüzde 10’a çıkmasını bekliyoruz.”

Görme engelliler için geliştirilen sistemlerle sesli komutlarla bilgisayar yönetilebiliyor

Geliştirilen ‘GVZ NetOkur’ çözümünün yaklaşık 50 bin görme engelli tarafından kullanıldığı bilgisini veren Sestek CEO’su sözlerine şöyle devam etti: “Bunun dışında ‘GVZ FreeTalk’ isimli yazılımımız da görme engellilerin sesli komutlarla bilgisayarlarını yönetmelerine olanak tanıyor. Görme engelli kullanıcıları hedefleyerek 2011 yılında hayata geçirdiğimiz TeleBilgi Projesi de büyük ses getiren çalışmalarımız arasında yer alıyor. TÜBİTAK ve Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde görme engelli vatandaşlarımız binlerce kitap, gazete ve dergi içeriğini telefonda dinleyebiliyor. Görme engelli kullanıcılardan gelen talep üzerine gerçekleştirilen bu proje ile ilgili çok olumlu geri dönüşler aldık. Kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurarak gerekli düzenleme ve eklemeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.”

Arslan, Sestek çözümlerini gelecek dönemde daha çok kurumsal ve bireysel kullanıcıyla buluşturmanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını söyledi ve sosyal sorumluluk anlayışının yanında Ar-Ge çalışmalarını bütünleştiren çalışmalarının da süreceğini belirtti. Sestek ayrıca ses teknolojilerini temel alan çeşitli çözümleriyle başta Android ve iOS olmak üzere mobil platformlarda da daha fazla yer almayı hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun