Bilişim 04 EKİM 2012 / 15:30

SES uydusu Astra 2F başarıyla fırlatıldı

Uydu ve yayıncılık operatörü SES, yeni ASTRA 2F uydusunun 28 Eylül Cuma günü Fransız Guyanası’nda yer alan Korou’da Ariane 5 roketinden başarıyla fırlatıldığını açıkladı. Bu, SES’in Ariane roketinden başarıyla fırlattığı 36. uydu olma özelliğini taşıyor.Toulouse’da Astrium tarafından Eurostar E3000 platformu kullanılarak üretilen ASTRA 2F, yeni nesil genişband hizmetleri ile yüksek performanslı doğrudan eve (DTH-Direct-to-Home) sinyal dağıtımı için KU ve KA-band uydu yüklerini taşıyor. Bu, 28.2/28.5 derece Doğu frekansında İngiltere ve İrlanda için yedekleme ve kapasite artırma amacı taşıyan üç uyduluk yatırım programının (ASTRA 2E, 2F ve 2G) ilki. Bu frekanstaki yeni uydular, 2005 yılında imzalanan sözleşme uyarınca kullanım hakkı Media Broadcast tarafından SES firmasına tahsis edilen ilave frekans spektrumunu da Ekim 2013 itibarıyla kullanmaya başlayacak. Yeni ASTRA 2F uzay aracı ayrıca pan-Avrupa ve Sahraaltı Afrika’ya Ku-band kapasitesi de sağlıyor. Ka-band uydu yükü, SES Broadband Services’in 20 Mps’ye kadar indirme hızını desteklemesine olanak tanıyacak.

SES CEO’su Romain Bausch konuyla ilgili olarak; “ASTRA 2F uydusunun başarılı şekilde fırlatılması, filo yenileme ve genişletme programımızın bir parçası. ASTRA 2F, İngiltere’de BSkyB, BBC, ITV, Channel 4 ve Channel 5 gibi müşterilerimize kusursuz yedekleme kapasitesi sağlarken SES uyduları üzerinde 28.2/28.5 derece Doğu frekansında ilave kapasite kullanmamıza da olanak tanıyacak. Bu yörünge frekansı şu anda İngiltere ve İrlanda’da yaklaşık 13 milyon DTH (Doğrudan Eve) kullanan haneye yayın sağlıyor. Bu görevi başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayan uzun süreli ortaklarımız Astrium ve Arianespace’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Fırlatma ağırlığı 6 ton olan ASTRA 2F uydusu, 13 kW güç üretiyor ve 15 yıllık bir tasarım ömrüne sahip. Uydu ayrıca, SES filosunun ellinci Eurostar uydusu. Yeni uzay aracı önümüzdeki birkaç hafta içinde detaylı yörünge test programını tamamlayarak ticari hizmete açılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun