Bilişim 06 EKİM 2015 / 14:06

Sektör ve gençlerin ihtiyaçları buluşturuluyor

MEB Bakanı Nabi Avcı, TÜLOMSAŞ’da ‘Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacı'nın Karşılanması Projesi’ kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında konuşma yaptı.Bakan Avcı, Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ'de (TÜLOMSAŞ) ‘Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacı'nın Karşılanması Projesi’ kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını belirtti. Sadece sayısal olarak değil niteliksel olarak da bu alanda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiklerine işaret eden Avcı sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün bunun en somut örneklerinden birini yaşıyoruz. Projedeki tüm paydaşlara, katkıda bulunan tüm uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. TÜLOMSAŞ 121 yıllık millî müessese. Buradaki eğitiminiz sırasında kurumsal kültürün ne olduğunu yakından göreceksiniz" dedi. Bakan Avcı, kalifiye eleman ihtiyacı konusunun çok sık dile getirildiğini söyleyerek şu noktalara vurgu yaptı: "Sektör iyi yetişmiş ana eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı çok yoğun ama buna karşılık gençlerimiz arasında da işsizlik çok yoğun. Yani burada bir paradoks var. İşverenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak. İşte bu proje sektörün ve gençlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini buluşturan projelerden biri. Onun için bu proje bizim için çok önemli. Buradan çıkacak sonuçları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırma fırsatı bulacağız. Çünkü tüm Türkiye'de bu konuda ciddi talep var."
ETİKETLER : MEB TÜLOMSAŞ
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun