Bilişim 09 EKİM 2015 / 12:07

Sektör, BTvizyon Ankara toplantısında buluştu

Bilişim sektörünün büyük ilgi gösterdiği BTvizyon Ankara toplantısı yoğun bir katılımla 7 Ekim’de düzenlendi. Türkiye Bilişim Derneği’nin de desteklediği BTvizyon Ankara Toplantısı’nda; ‘Türkiye’de Bilişim’, ‘Siber Tehlikeler’, ‘Bulut Yazılımları ve İşletmeler’,  ‘Giyilebilir Teknolojiler’, ‘Siber Güvenlik ve SOME’ler’, ‘Büyük Veri Dertleri’, ‘e - Ticaret ve Gelecek’ ana başlıkları irdelendi.

Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun yaptığı konuşmada; Türkiye’de kurumsal BT yetkinliğini artırmak adına, BTvizyon Toplantıları’nın önemli bir etkinlik zinciri olduğunu vurgulayarak “Bilişim sektörünün büyümesine tam 21 yıldır hizmet vermekte olan BThaber Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza attı,  BT sektörü, kurumsal hayat ve kamu arasında güçlü bir köprü oldu, olmaya da devam ediyor” dedi. ‘Türkiye’de Bilişim Nereye Gidiyor’ başlığında sunumunu gerçekleştiren TBD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, bu toplantıların sektöre ivme kazandırdığını ifade ederek “Bugün burada bulunmamızın en önemli nedenlerinden biri tarafsız bir basın kuruluşu olan BT Haber’in, tıpkı TBD gibi geleceğe olan bakışının ve vizyonunun kamu yararı içerdiğini görmüş olmamızdır. İçinde bulunduğumuz ‘Bilişim Gemisi’nde aynı anda her yöne kürek çekerek bir limana varamayacağımız çok nettir. Türkiye bilişimle bir yere varacaksa, önce bilişimde bir yere varmalıdır. Bilişim sektörünün yolu, Türkiye’nin de aydınlık yolu olacaktır…” şeklinde konuştu.

Teknolojik altyapılar dönüşüm sürecine geçmeli

2015 yılında 500 milyonun üzerinde zararlı virüsün olmasını beklediklerini söyleyen GDATA Türkiye Kanal Yöneticisi Asım Önder Kabataş, bireysel ve kurumsal ürünleri bulunduğuna dikkat çekerek ‘GDATA Türkiye’nin Yıldızları’ kanal programını başlattıkları bilgisini de verdi. Arena Bilgisayar Microsoft Azure Satış Mühendisi Hakan Yılmaz, dünyadaki dönüşüm sürecinden bahsedip teknolojik altyapıların da bu dönüşüm sürecine geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, “Verinin sürekliliğini sağlamamız lazım. Bulut; Microsoft iş ortaklarına cazip yeni iş modelleri sunuyor” dedi. ‘Giyilebilir Teknolojilerde Özgürlük’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Quadro Türkiye Genel Müdürü Serkan Gezici, “Temel başlığımız; iletişimin farklı araçlarda kullanılması ve paylaşılabilmesi.  2015 yılında tahmini olarak 75 milyon adet ürün kullanılacak. 2017 yılında beklenen ciro 50 milyar dolar civarında. Teknolojiyi bir giysi olarak üzerimizde barındıracağız” açıklamasını yaptı.

2020 yılında dünyadaki veri 35 zetta byte olacak

BTvizyon Ankara Toplantısı’nın ikinci bölümünde konuşan Symturk Genel Müdür Yardımcısı Murat Tora, siber güvenlik operasyon yönetimi ve SOME’ler hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulundu. Tora, “Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ölçemediğinizi yönetemezsiniz. Doğru adımları doğru sırayla atmak gerekir” ifadesini kullandı. Gelecekte e-Ticaret konusunu irdeleyen Pikare Yazılım Geliştirme Müdürü Kerem Çetin, 5 yıl içinde her 3 kişiden 2’sinin internet üzerinden alışveriş yapacağına dikkat çekerek e-Ticaret için fikri destekleyecek iyi bir ekibe sahip olunması gerektiğine de vurgu yaptı. ‘Büyük Dert, Büyük Veri’ diyen Nakivo Türkiye Satış Mühendisi Volkan Yağcı, 2020 yılında dünyadaki verinin 35 zetta byte olmasının öngörüldüğünü aktardı. Yağcı, “Kurumların; arşivleme, işleme ve saklamayla ilgili önümüzdeki 5 yılda çok iyi plan yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Toplantı sonunda gerçekleştirilen kura çekiminde; katılımcılara Quadro’dan ‘s88 Akıllı Saat’ler ve GDATA’dan ‘GDATA Internet Security Box’lar hediye edildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun