Bilişim 25 OCAK 2013 / 11:57

SDÜ: "Kablosuz ağlar MS ve Epilepsi hastalarını olumsuz etkiliyor"

SDÜ: "Kablosuz ağlar olumsuz etkiliyor"

Süleyman Demirel Üniversitesi Nörolojik Bilimler Araştırma ve Uygulama Bölümünde yapılan araştırmalar neticesinde kablosuz internet kullanımının MS ve Epilepsi hastaları üzerinde olumsuz etkiler yarattığı açıklandı.Üniversitenin resmi internet sitesinde yayınlanan haberde hücredeki kalsiyum kanallarının düzenli çalışmasının önemi ve bu kanalların bozulması durumunda oluşabilecek hastalıklar konusunda bilgi veren Merkez Müdürü Prof.Dr. Mustafa Nazıroğlu, dış dünyada bulunan kalsiyum iyonlarının hücrenin içine girmesi neticesinde hayati faaliyetlerimizi devam ettirebileceğimizi belirtti.

Bu iletimi sağlayan iyon kanallarındaki herhangi bir düzensizliğin kanser, şeker hastalığı, sara hastalığı gibi birçok hastalığa neden olduğunu söyleyen Nazıroğlu, araştırmanın asıl amacının kablosuz internet dalgalarının vücudumuzdaki bu iyon kanallarına zarar verip vermediği ve vücuda iyon girişini etkileyip hücre ölümü ya da diğer hastalıkları tetikleyip tetiklemediğini araştırmak olduğunu açıkladı.

Yapılan çalışmalar kapsamında kablosuz ağ dalgalarına maruz bırakılan Epilepsi hastası fareler üzerinde yapılan deneylerde deneklerin hastalıklarında ilerleme gözlendi.

Araştırmanın içeriği hakkında bilgi veren Prof.Dr. Nazıroğlu şunları söyledi:
“Farelerde öncelikle bir Sara hastalığı oluşturuyoruz. Sara hastalığı oluşturduktan sonra sara hastalığının beyindeki merkezi olan hipokampus nöronlarını çıkarıyoruz. Bu hipokampus nöronlarını kablosuz internet frekansına maruz bırakıyoruz. Yapmış olduğumuz bu çalışmalarda bir saatte hafif düzeyde ama toplamda 6 saat süreyle bu beyin hücreleri kablosuz internete maruz kaldığı zaman sara hastasının sara hastalığını daha da artırdığını yapmış olduğumuz çalışmalarda gözlemledik.”

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR
ercan 26 OCAK 2013 / 17:33 0 0
wifi microdalga etkisi var diyorlar...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun