Bilişim 27 EKİM 2015 / 14:56

SAP büyüme ivmesini sürdürüyor

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, üçüncü çeyrek ve 30 Eylül 2015’te sona eren ilk 9 aya ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

SAP 2015’in üçüncü çeyreğinde, bulut alanında büyüme gerçekleştirerek, rakiplerini geride bıraktı SAP’nin Concur’u satın almasının sağladığı katkı göz ardı edildiğinde bile şirketin ana faaliyet alanı sadece bulut olan rakiplerine karşı bir adım öne çıktığı kaydedildi. Üçüncü çeyrek dönemde IFRS olmayan toplam bulut ve destek gelirleri geçen yıla oranla yüzde 116’lık bir büyüme göstererek, (sabit kurda yüzde 90) 600 milyon Euro seviyesine ulaştı. SAP’nin buluttaki satış başarısının en önemli göstergesi olan yeni bulut abonelikleri, üçüncü çeyrekte yüzde 102 oranında artarak 216 milyon Euro oldu.

SAP’nin IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirleri ise yüzde 19’luk güçlü bir büyüme ile (sabit kurda yüzde 12) 4.12 milyar euro seviyesine yükseldi. SAP ayrıca IFRS olmayan faaliyet kârını yüzde 19 oranında artırarak (sabit kurda yüzde15) 1.62 milyar euro seviyesine taşıdı.

2015 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SAP CEO’su Bill McDermottşöyle konuştu: 
“SAP, şirketlere sadeleşmenin yol haritasını sunuyor. Müşteri deneyimini geliştirmekten, iş ortaklarıyla dijital ağlar üzerinden iş birliğine,; işgücü bağlılığından temel operasyonların SAP S/4HANA ile yönetilmesine kadar tüm alanlarda müşterilerimizin dijitalleşmesine yardımcı oluyoruz. SAP HANA veritabanı ve platformunun mümkün kıldığı ‘canlı sistem stratejisi’, şirketlerin ‘nesnelerin interneti’ kavramının sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesini sağlıyor. Bu yeni mimari, karmaşayı ortadan kaldırarak süreçleri son derece hızlı hale getiriyor, ve işletmelerin gerçek zamanlı çalışmasına olanak sağlıyor. Üçüncü çeyrek sonuçlarımızın da doğruladığı bu başarılı stratejiyle müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

SAP CFO’su (SAP Finans Başkanı) Luka Mucic ise şirketin üçüncü çeyrek büyüme sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:
"Bu dönemde faaliyet karımızın gelirimizin de ötesinde bir büyüme kaydetmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu büyüme, şirketimizde hayata geçirdiğimiz dönüşümün ve her iş alanında operasyonel mükemmelliğe odaklanmamızın olumlu etkilerini yansıtıyor. Özellikle geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla bulut brüt kârımızda görülen yaklaşık yüzde 9’luk artış bu etkinin somut bir göstergesi. Ek olarak, işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışımızı ve serbest nakit akışımızı da artırmaya devam ettik. 2015’in ilk dokuz ayında işletme faaliyetlerinden kaynaklı nakit akışımız 3,2 milyar Euro’yu aştı ve serbest nakit akışımız da 2014’ün aynı dönemine kıyasla yüzde 8 arttı”.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise sonuçları şöyle değerlendirdi:
“Dijital bir dönüşümün içerisindeyiz ve bu herkesi etkiliyor. Çalışma şeklimiz, tüketim şeklimiz, kaynakları kullanma şeklimiz ve yaşam deneyimlerimiz sürekli değişiyor. Türkiye’deki şirketlerin de bu dönüşümün hızına yetişerek, stratejilerini belirlemeleri çok önemli. En önemli önceliklerimizin başında, Buluta erişimi sadeleştirerek, mobil, iş analitiği, büyük veri yönetimi çözümlerimizle iş süreçlerindeki karmaşayı önleyerek müşterilerimizin işlerini daha basit ve hızlı yönetmelerine yardımcı olmak geliyor. Müşterilerimizle sürdürdüğümüz başarılı ortaklıkların performansımıza da yansıdığını görüyoruz. SAP Türkiye olarak başarılı bir üçüncü çeyrek geçirdik. Gösterdiğimiz başarılı performans ile EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldık. Türk şirketlerinin küresel pazarlarda üstünlük sağlayacak rekabet gücü kazanmalarına teknolojimizle destek olma hedefi ile bu başarımızı artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz”.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun