Bilişim 17 ŞUBAT 2016 / 15:54

Sao Paulo Zika'yı teknolojiyle yenecek

Sao Paulo şehir yönetimi, sivri sineklerin yaydığı "Zika" virüsüne karşı insansız hava araçlarından yararlanmak istiyor.

Bulaşıcı hastalıklara karşı alınan önlemler teknolojiyle birlikte şekil değiştirmeye başladı. Son günlerde dünya genelinde vakaların arttığı "Zika" virüsü de insanlığı hızlı bir biçimde tehdit etmeye başladı. Hastalığın yayılmasının önüne geçmek için Zika'nın taşıyıcıları olan sineklerin yaşam alanlarının belirlenmesi gerekiyor. 

Bu konuda harekete geçen Brezilya, ülkenin en büyük kenti olan Sao Paulo'da insansız hava araçlarını bu işle görevlendirmeye hazırlanıyor. Sao Paulo şehir yönetiminin aldığı kararla birlikte, sivri sineklerin, dolayısıyla Zika virüsünün yaşam alanlarının belirlenmesi konusunda insansız hava araçlarından yararlanılacak. Bunun yanı sıra iOS ve Android için geliştirilen "Sem Dengue" adlı uygulamayla birlikte vatandaşlar şüpheli gördükleri bölgelerin fotoğraflarını çekerek, uygulama aracılığıyla yetkililere gönderebilecekler. 

Şehir yönetiminin ilgili fotoğrafların alınması ve insansız hava aracı ile görüntülenen alanları ilaçlayıp, karantina altına almasıyla birlikte virüsün yayılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. 

Zika hakkında daha fazla bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.