Bilişim 29 NİSAN 2011 / 14:21

SanDisk, dünyanın en küçük hafıza teknolojisini üretti

Sandisk’ten gelen bilgilere göre, 19nm’lik dünyanın en küçük 64-gigabit X2 bellek çipinin seri üretimi 2011 yılının ikinci yarısında başlıyor.

Geliştirilen bu hafıza süreç teknolojisi sayesinde şirket, mobil telefonlarda, tablet bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullanılan gömülü veya sökülebilir yüksek kapasiteli depolama cihazları üretebilmeyi hedefliyor.

2011 yılının ilk çeyreğinde test üretimi tamamlanan 19nm 64gb X2, yılın ikinci yarısında üretmeye başlayacak olan SanDisk, aynı dönemde 3-bits-per-cell (X3) ürünlerini de, 19nm süreç teknolojisi ile birlikte ürün gamına ekleyecek.

SanDisk Başkan Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yoram Cedar konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “Üretim ortağımız Toshiba ile birlikte kullanıcılara 19nm süreç teknolojisi bazlı, dünyanın en küçük ve en uygun fiyatlı NAND bellek çipleri yeni uygulamaları etkinleştirmek, biçim faktörü ve müşteri deneyimiyle flash endüstrisini yeni boyutlara taşımak için tasarlandı.”

Flash disk, All-Bit-Line’ı (ABL) performans güvenilirliğini feda etmeden tescilli algoritma programlama ve çok seviyeli veri depolama yöntemiyle çok seviyeli hücre (MLC) NAND flaş bellek çipi üretimine yardımcı olacak.