Bilişim 08 HAZİRAN 2011 / 15:22

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında yeni Bakanlar Kurulu yapısını açıkladı. Yapıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak dönüştürülmesi dikkat çekiyor. Yusuf Çağlayan'ın haberi.

Yeni Bakanlar Kurulu yapısından 8 bakanlık kaldırılırken, 6 yeni bakanlık oluşturuldu. 27 olan üye sayısı ise 25’e düşürüldü. Başbakan ile birlikte 4 Başbakan Yardımcılığı da ilk defa Bakanlar Kurulu’na girmiş oldu. Geriye kalan 20 bakanlık ise icracı bakanlıklardan oluşuyor.

Bilim ve teknoloji Sanayi Bakanlığı'nın oldu

Yeni yapıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yerini artık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hakkında bilgi veren Erdoğan, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın görevlerine ek olarak, bu bakanlığımız bilim ve teknoloji politikalarını da takip edecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Bilimi bu noktada üstlenecek, bütün kurumları bir bakanlık çatısı altında toplayacak, sanayi ve teknoloji ile de iç içe olacağı için teori ve pratiği iç içe bulunduracak bir bakanlık olacak. Bu bakanlığımızın bazı hizmet birimleri de şunlar: Sanayi Genel Müdürlüğü, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü.”

Yeni kurulan ve birleştirilen bakanlıklar ise şunlar oldu:

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
- Avrupa Birliği Bakanlığı
- Ekonomi Bakanlığı
- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
- Kalkınma Bakanlığı
- Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı oldu.
- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oluşturuldu.
ETİKETLER : bakanlar kurulu bakanlık