Bilişim 10 AĞUSTOS 2011 / 14:04

Samsung Galaxy Tab'ın yenisini Avrupa'da satabilecek mi satamayacak mı?

Alman mahkemesi, Apple'ın yaptığı şikayet başvurusu üzerine Samsung Galaxy Tab 10.1 inç modelinin tasarım olarak iPad'e çok benzediğine hükmederek tablet bilgisayarın AB sınırları içinde satışını geçici olarak durdurdu.Apple, Samsung’a karşı Almanya’da açtığı patent davasında ‘ihtiyati tedbir’ kararı aldırarak, rakibinin kısa süre önce satışa sürdüğü Galaxy Tab 10.1 modelinin tüm Avrupa’daki satışlarının dava sonuçlanıncaya kadar durdurulmasını sağladı.

NTVMSNBC'nin haberine göre Düsseldorf Bölge Mahkemesi’nin aldığı karar, AB yasaları uyarınca tüm diğer ülkelerde de geçerli olacak. AB üyesi olmasına karşın kararın neden Hollanda’yı kapsamadığı ise henüz bilinmiyor. Koreli teknoloji devinin, itirazı haklı görülüp tedbir kararı kaldırılsa bile en az 3 ay AB’de 10.1 inçlik Galaxy Tab modelini satamayacağı, bunun da büyük bir zarara yol açacağı söyleniyor.

Firmanın büyük umut bağladığı Galaxy Tab 10.1’in satışı geçtiğimiz hafta Avusturalya’da ‘tedbiren’ askıya alınmıştı.

Samsung zararı fiyat artışıyla mı kapatacak?

Reuters’ın görüşüne başvurduğu, Seul’de faaliyet gösteren bir araştırma şirketinde yönetici olarak çalışan Lee Seung-woo, Apple’ın tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar pazarındaki en büyük rakibi olarak görülen Samsung’un satış rakamlarının düşmesiyle oluşacak zararı, ürün fiyatları gelecek dönemde bir miktar yükselterek kapatmayı deneyebileceğini söyledi.

Asya’nın en büyük teknoloji şirketi Samsung’tan yapılan açıklamaya göre, şirketin en kısa zamanda bu karara itiraz edeceği ve şirketin yenilikçi mobil iletişim araçlarını Avrupa kullanıcılarının hizmetine sunmaya devam edeceği açıklandı.

İşin ilginç tarafı Samsung, aynı zamanda Apple’ın da en büyük tedarikçisi konumunda. Şirket Apple’ın tüm mobil telefon modellerinin en önemli parçası olan  bellek yongalarını üretiyor.

Haberin detayını bu adreste bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Arstechnica'nın konu hakkındaki haberini de ayrıca tavsiye ederiz.
YORUMLAR
Uğur 10 AĞUSTOS 2011 / 14:06 0 0
"satacamayacak"