Bilişim 18 NİSAN 2011 / 11:46

Samsung Apple yüzünden sabit disk bölümünü satılığa çıkarıyor

Başta Apple ürünleri olmak üzere yeni nesil aygıtların bellek tabanlı depolama sistemlerine yönelmesi, Samsung'u sabit disk iş kolundan vazgeçme noktasına getirdi. iPhone, iPad ve benzer aygıtların depolama ortamı olarak bellek tabanlı sabit diskleri ve flaş depolama alanlarını tercih etmesi, manyetik plaka teknolojisine dayalı sabit disklerin hızla gözden düşmesine yol açıyor. Bu gerçek Samsung'u iki arada bir derede bıraktı. Şirket bir yandan flaş bellek pazarında güçlü hakimiyetinin keyfini çıkarırken, diğer yandan sabit disk bölümünün gösterdiği düşük finansal performansın kârlılığı eritmesi yüzünden zorluk yaşıyor.

İşte Wall Street Journal'in haberine göre Samsung bu zarar eden bölümü elden çıkarmaya hazırlanıyor. Şirketin bu bölüme biçtiği değer 1,5 milyar dolar, ama olaya yakın kaynakların aktardığına göre şirket bu bölümü ciddi alıcılara 1 milyar doların altında bırakmaya hazır.

İyi bir yatırım olur mu bilinmez ama yüzde 30'un üzerinde indirim hiç de fena görünmüyor. İnsanın ihtiyacı olmasa da alası geliyor. Elde bulunsun, nasıl olsa bir gün bir yerde işe yarar...
ETİKETLER : sabit disk samsung