Bilişim 16 EKİM 2012 / 15:13

Samsung Akademi ile Teknik Meslek Lisesi öğrencileri iş hayatına güncel teknolojilerle hazırlanıyor

Samsung Akademi öğrencileri iş hayatına hazırlayacak

Samsung Electronics, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik oluşturduğu uygulamalı eğitim programı Samsung Akademi ile gençlerin eğitimlerine destek oluyor. Samsung Electronics’in tüm dünyada gençlerin eğitimine destek olmak icin yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi Samsung Akademi'nin Türkiye’de ilk uygulaması, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçiyor.

Samsung Akademi programı kapsamında, İstanbul’da beş farklı teknik meslek lisesinin öğrencileri, İstanbul Ticaret Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde kurulan yeni laboratuvarda uygulamalı teknik eğitim alma imkanına kavuşacak. Dört farklı ürün grubunu kapsayan ve güncel teknolojilerle uyumlu, teknik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarda bir yıl boyunca verilecek eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsung onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar.

"Türkiye ile gönül bağımız var"

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin’in de katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde konuşan Samsung Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, şunları söyledi:
“Samsung dünyada faaliyet gösterdiği pek çok ülkede sosyal sorumluluğunun bilinciyle 'Hope for Children' (Çocuklar için Umut) vizyonuna yönelik çeşitli projeler hayata geçiriyor. Türkiye bizim için farklı bir yere, farklı bir öneme sahip. Diyoruz ki 'Bizi bugüne geçmişte uzanan eller taşıdı, o halde bizim ellerimiz de bugün geleceğin mimarı gençlerimize uzansın'.

Şimdiye kadar bu anlayışla Türkiye’nin ücra köşelerindeki köy okullarını onardık, on binlerce çocuğumuza olimpik değerleri ve spor kültürünü aşılamak için Türkiye’yi gezdik, minnetimizin bir ifadesi olarak Kore Gazilerinin torunları için üniversite eğitim bursu fonu oluşturduk, Bu projeler devam ederken, Samsung Akademi ile bilgimizi ve kaynaklarımızı seferber ettiğimiz projelere bir yenisini daha ekleyelim ve gençlerimizin mesleki eğitimlerine katkı yapalım istiyoruz.

İlk uygulamasını İstanbul’da hayata geçirdiğimiz projeyi, ilerki yıllarda mutlaka diğer illerde de hayata geçirebilmeyi ve daha da çok öğrenciye ulaşabilmeyi amaçlıyoruz."

Törende İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da şunları ilave etti:
"Mesleki eğitimde amacımız kendine özgüveni olan, girişimcilik ruhuna ve meslek ahlakına sahip, hem teorik hem de uygulamalı eğitimi başarıyla tamamlamış ve mesleğinde son teknolojiyle üretmeye hazır, bulunduğu iş ortamına ve yeniliklere kolayca uyum sağlayabilen, bireysel ve takım çalışmasına müsait meslek adamları yetiştirmektir. Bu amaca ulaşmak için üstün sosyal sorumluluk bilinciyle davranan Samsung Electronics’e şahsım ve öğrencilerim adına teşekkür ediyorum."

İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin ise “Samsung’un gençlerimize yönelik bu sosyal sorumluluk projesine büyük önem veriyoruz. Samsung’un Milli Eğitim Müdürlüğü’müz ile birlikte gerçekleştirdiği bu proje öğrencilerimizin eğitimine, okul-sanayi işbirliğine büyük katkı sağlayacaktır. Bu projeyi gerçekleştiren ve uygulayanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Teorik eğitim pratik uygulamayla pekiştirilecek

Samsung Electronics, tüketici elektroniğinin dört ana ürün grubu olan mobil cihazlar, beyaz eşya, ses ve görüntüleme cihazları, bilgisayar ve yan ürünleriyle ilgili uygulamalı eğitim verilmesini amaçlayan Samsung Akademi projesini, teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik olarak geliştirdi.

Eğitim programı kapsamında ürün teknik özellikleri ve onarımı, müşteriyle iletişim ilkeleri, Samsung servis altyapısı ve hizmet standartlarıyla ilgili eğitimler verilecek. İki dönem sürecek şekilde planlanan eğitim, bir öğretim yılı boyunca devam ediyor.

İlk yılda 110 öğrenciye ulaşmayı hedefleyen projede eğitimler haftada 2 gün, 3’er saat sürecek. Eğitimler okul öğrenim saatleri dışında 17.00 – 20.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Program kapsamında öğrenciler gerek ürünlerin teknik özelliklerini, gerekse de tamir ve teknik destek konusunu kapsayan uygulamalı eğitimleri uzman eğitmenlerden alacaklar.

Programı başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan öğrenciler, okuldan mezun olmadan önce teorik eğitimi pratik eğitimle pekiştirerek iş hayatı için önemli bir hazırlık evresi geçirmiş olacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun