Bilişim 16 MAYIS 2011 / 17:08

Samsung 100 bin kere katlanabilen AMOLED ekran ürettiğini duyurdu

Samsung 100 bin kere katlanabilen AMOLED ekran üretti

Ama ekran düşündüğünüz gibi öyle katlanmıyor, böyle katlanıyor... Katlanabilir ekranların yaygınlaşmasıyla gerçeğe dönüşmeyi bekleyen binlerce konsept tasarım sırada beklerken, bu konuda umut verici bir adım Samsung'tan geldi. Samsung, 100 bin kez katlandığında bile performansından pek bir şey kaybetmeyen yeni bir AMOLED ekran tasarımı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Tabii 100 bin kez katlanmak derken ekranı defalarca kendi üstüne katlamaktan değil, önce katlayıp sonra yeniden düzeltmekten bahsediyoruz. Malum, bu teknoloji bir gün hayata geçtiğinde katlanabilir ekrana sahip cihazlar her gün defalarca yerinden çıkarılıp kullanılacak ve geri yerine koyulacak. Bu sırada da ekran defalarca katlanıp açılacak. İşte bu katlama işleminin hem optik sistemlere, hem genel malzemeye zarar vereceği konusunda bir endişe söz konusuydu.

Samsung ise, yeni ekranların 100 bin kez katlandığında bile bütünlüğünden ve performansından pek bir şey kaybetmediğini söylüyor. Aslında bunca katlamanın ardından görüntü yüzde 6'lık bir kayıp söz konusu oluyor ama bu çok da fazla kişinin fark edebileceği bir oran değil, yani dert etmeye gerek yok. Katlana katlana kırılma sorunu da hiperelastik malzemelerle bir şekilde aşılmış gibi görünüyor.

PhysOrg'un detaylı haberini bu adreste bulabilirsiniz.