Bilişim 12 MAYIS 2011 / 16:49

Sağlık bilişimcileri Haliç’te buluşuyor

Sağlık sektöründe bilişim odaklı gelişmeleri paylaşma hedefiyle, 13-14 Mayıs tarihleri arasında ‘Sağlık Bilişim Zirvesi’ düzenlenecek. Haliç Kongre Merkezi’ndeki etkinlikte, sağlık sektöründe bilişimi kullanma yöntemleri detaylı bir biçimde ele alınacak.Sağlık Bilişim Yöneticileri Açılım Platformu (SABİYAP) Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Keleş, bu zirveyi "Sağlık sektörünün tüm süreçlerinde bilişimi en etkili kullanma yöntemlerini, yine sağlık sektörü yöneticilerine anlatma hedefiyle" düzenleyeceklerini belirtti. Bu anlatımı, ‘dijital hastane’ gibi canlı olarak işleyen bir ‘sistemler bütünü’ şeklinde kurgulayarak, farklı bir görsel yapıyla sağlık sektörü yöneticilerine sunmak hedefleniyor.

Zirvede farklı ülkelerden sağlık modelleri incelenerek bunların Türkiye’de uygulanma potansiyelleri zirvede ele alınacak.

Zirve aracılığıyla sağlık sektörü yöneticilerini yeni bilgilerle buluşturacaklarını söyleyen ve bu yılki zirvede bilişime daha fazla odaklandıklarını ifade eden Keleş, zirve ile ilgili şu detayları paylaştı:

“Zirvenin ana teması ‘sağlık bilişiminde bilgi güvenliği, bulutun gücü ve yeşil bilişim’ olacak. Bu temayı seçtik, çünkü sektörün birçok alandaki bilişim kullanımlarının, aynı zamanda bulut mimarisine de uygun olduğunu düşünüyoruz. Biz de bulut bilişim yapısını ve bunun sağlık sektörüne faydalarını anlatmak istedik. Öte yandan, kullandığımız donanım ve yazılımlarda da daha az maliyetle karşılaşmak istiyoruz. Bunun da ‘yeşil bilişim’ konsepti ile olabileceğini sektör yöneticilerine anlatacağız. ‘Akıllı hastane’ konseptimizle, hastayı çok daha hızlı bir biçimde doktor ile buluşturmayı, teşhis ve tedavi sürecini kısaltmayı amaçlıyoruz. Zirvede, bilgi güvenliğine de eğileceğiz. Çünkü ülkemizde kişisel sağlık kayıtlarının güvenliği anayasal bir hak. Dolayısıyla bize emanet edilen bilgileri en iyi şekilde korumalıyız. Bu, sadece bilişim yatırımı ile olmaz, bunu bir kültür olarak yerleştirmek için sürekli eğitimler verilmeli. Biz de, sektöre yol göstermeyi hedefliyoruz.”
ETİKETLER : sağlık bilişim
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun