Bilişim 06 KASIM 2014 / 10:53

Rusya Apple satışını yasaklıyor

Geçen hafta Rusya’da halkın endişesine yol açan bir rapor yayımlandı. Rapora göre, yılbaşından itibaren Rusya’da Apple iPhone ve iPad cihazları satan perakendecilere yasak getiriliyor. Bu yasağın içinde özellikle yeni çıkan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus da yer alıyor.İlk başta bunun nedeninin Apple CEO'su Tim Cook’un özel yaşamıyla ilgili açıklamaları veya Steve Jobs’un St. Petersburg’da bulunan anıtının sökülmesiyle alakalı olduğu düşünülse de asıl sebep Apple’ın bulut depolama servisi.

Yeni Rus yasalarına göre uygulanacak yeni yasaklar Apple Cloud kullanan tüm cihazlar için geçerli olacak. Bildiğiniz üzere iCloud sunucuları Rusya’da değil ABD’de bulunuyor. Yani iCloud verileri yerel olarak depolanmıyor. Ancak bu uygulama Apple’a karşıt yapılan bir durum değil. Aksine, bu yasaklar tüm çevrimiçi hizmetler için geçerli. Bunlara farklı sosyal ağ siteleri de dahil.

Apple bu yasak karşısında Rusya'da özel server'lar açabilir ancak bu şirket için ciddi bir yatırım anlamına geliyor. Ayrıca, böyle bir adım attıktan sonra başka ülkeler de aynı istekte bulunabilir.
ETİKETLER : apple