Bilişim 17 MAYIS 2011 / 11:33

Rüşveti web servisine dönüştürdüler, yetmedi mobil uygulamasını hazırladılar

Bundan sonra rüşvet teklif edenin de, rüşvet alanın da daha dikkatli olması gerekecek. Çünkü sosyal medya ve toplumsal zeka burada da devreye girdi! Son yıllarda her konuda kendini kabul ettiren sosyal medya  şimdi de rüşvet sorununa parmak basmak için devreye girdi. Bribespot adlı web servisi sayesinde artık sadece hangi restoranda veya gece kulübünde olduğunuzu değil, nerede rüşvet teklif edildiğini de işaretleyebileceksiniz.

Bribespot, çoğu toplumda kronik soruna dönüşen rüşvetle mücadele için sosyal medya dayanışmasını öne süren bir servis oluşuyla dikkat çekiyor. Halihazırda bir web servisi olan, Android uygulaması bulunan ve çok yakında iPhone sürümünün de yayınlanacağı belirtilen uygulamayla sadece rüşvetle muhatap olduğunuz bölgeyi işaretlemekle kalmayacak, gideceğiniz yerlerde böyle sorunların sıkça yaşanıp yaşanmadığını sizden öncekilerin bıraktığı anonim verilerden takip edebileceksiniz.

The Next Web'in haberine göre fikir geçtiğimiz yıl Estonya'da düzenlenen Garage48 yarışması sırasında ortaya çıkmış. Proje şu anda Estonya, Finlandiya, Litvanya ve İran'dan katılan 10 kişilik bir ekip tarafından geliştiriliyor. Sistem anonim çalışıyor, doğal olarak kullanıcılardan gelen verilerin güvenilirliği konusunda da kimse kesin bir iddiada bulunamıyor.

Diğer yandan geliştiriciler, insanların böyle bir yapıda ve böyle bir konuda yalan söylemek için çok da fazla sebepleri olmadığını düşünüyorlar. Sistem doğrudan hedef göstermediği için kişisel hırs veya karalama amacıyla kullanımı da son derece sınırlı. Biz de diyoruz ki, gerçekten de neden olmasın?

Servis hakkında detaylı bilgiyi bribespot.com adresinde bulabilirsiniz.
ETİKETLER : rüşvet
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun