Bilişim 02 KASIM 2015 / 10:38

Robotlar iş süreçlerinde esneklik sağlıyor

Fabrika otomasyon sektörünün lider markalarıyla potansiyel robot yatırımcılarını bir araya getiren ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ST Robot Yatırımları Fuarı ve Zirvesi’nde, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı.

WOW Kongre Merkezi’nde 21-22 Ekim tarihlerinde düzenlenen ST Robot Yatırımları Fuarı ve Zirvesi’nde ziyaretçiler, robotlu üretime dair bilgi edinirken örnek uygulamaları mevcut yatırımcılardan dinleme ve uzmanlara danışma imkanı buldu. Organizasyonda, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel, e-F@ctory konseptini ve robot teknolojilerini anlatırken, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri satış ekibi de konuyla ilgili eğitim verdi.

Türkiye’de başta sanayi olmak üzere robot kullanımının hızla yaygınlaştığının altını çizen Tolga Bizel, fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotların, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol aldığını ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geldiğini anlattı.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak Türkiye’ye fabrika otomasyonu ve ileri robot teknolojileri alanında hizmet sağladıklarını belirten Bizel, robotlar ile endüstride daha esnek bir üretim sağlamayı, üretim maliyetlerini düşürerek insan konforunu artırmayı ve ihtiyaç olan her yerde robot teknolojisinin kullanılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Dünyada ilk kez sanayi devrimi ile başlayan ve gelişimine mekanikleşme, elektrikleşme, bilgi işlem evreleri ile devam eden dönem değişikliklerinin ardından şimdi sıranın siber fizik sistemlerinin gelişimine tanık olacağımız dönemlere geldiğini belirten Bizel, geçmişte sayılı örneği bulunan bu tarihi dönemlerin oldukça ilginç ve heyecan verici yeniliklere ve gelişmelere yelken açacağını söyledi.

Tolga Bizel sözlerine şöyle devam etti:
“İnsan hayatı her gün gelişerek çeşitleniyor ve ihtiyaçlarımız da kişiselleşiyor. Otomasyon dünyasında da durum aynı şekilde... Yeni endüstri evresinin ortaya çıkışının altında insan ihtiyaçlarının, içinde siber sistemlerin de yer aldığı otomasyon sistemleri ile karşılanmak istenmesi yatıyor. Dijital fabrika yaklaşımı olarak da nitelendirilen bu sisteme sahip olan firmalar ürünlerini ihtiyaç duyulan en uygun hale getirebiliyor ve böylece pazarda avantajlı hale geliyor. Bu ürünleri sunmak için de henüz fabrikayı kurmadan bilgisayar ortamında ihtiyaç ve verimliliği görmek ve buna göre yatırım yapmak gerekiyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun