Bilişim 08 ARALIK 2011 / 10:25

RIM Kurucusu: "Türkiye'ye çok önem veriyoruz"

Haliç Kongre Merkezi'nde konuşan RIM Co-CEO'su Mike Lazaridis, Türkiye'deki 12 üniversite ile ilişkide olduklarını, piyasada var olmak istediklerini aktardı.

Research In Motion Kurucusu ve Co-CEO’su Mike Lazaridis, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Konferansı’na katıldı ve “En Değerli Varlığım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Sahip olduğu en değerli varlığın eğitimi olduğunu söyleyen Mike Lazaridis, BlackBerry’yi yaratmasında okul ve üniversite yıllarında son teknolojilerle buluşmasının kendisi için nasıl bir ilham kaynağı olduğuna değindi. Lazaridis araştırmanın ve bilimin; inovasyonun ve ekonomik gelişimin belkemiğini oluşturmadaki önemli rolüne dair görüşlerini paylaştı.

Türkiye RIM için önemli

Konuşmasında Lazaridis, RIM’in bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik çalışmalarının büyük bir destekçisi olduğunu, 12’si Türkiye’de olmak üzere dünya çapında 600’den fazla üniversite ile ilişkileri olduğunu belirtti. Lazaridis şunları söyledi:

RIM, Türkiye de dahil olmak üzere, dünya çapındaki çeşitli üniversite ve okullardaki araştırmacıları ve öğrencileri desteklemek amacıyla dikkate değer yatırımlar yapmaktadır. BlackBerry olarak yeni küresel pazarlara girdikçe, yerel akademik kuruluşlar ile yeni ilişkiler kurduk ve bu sayede kablosuz dünya vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardım edecek çeşitli araştırma toplulukları oluşturduk. RIM’in akademik kuruluşlarla ilişki içerisinde olmasının en önemli sebebi Türkiye’nin RIM için önemli olmasıdır.”

BlackBerry’nin Türkiye’de, bazıları çok kısa bir süre önce Üniversite Meet up Programı’na katılmış olmakla birlikte, toplamda 12 üniversite ile ilişkisi bulunuyor. Program, Türkiye’nin en üst düzey üniversitelerinde, öğrenciler için çeşitli seminerler, atölye çalışmaları ve etkinlikler aracılığı ile BlackBerry merkezli bir ekosistem yaratmak adına tasarlandı. Amaç BlackBerry tasarım ve geliştirme araçlarını öğrencilere tanıtıp, BlackBerry ekosistemine yeni geliştiriciler katmak.

Giderek büyüyen bir BlackBerry uygulama geliştirici ekosistemi

BlackBerry’nin nasıl yaratıldığına değinen Lazaridis, araştırma üzerine kurulu bir şirket olan RIM’in köklerinin de bilime dayandığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

Son on yıldır, akıllı telefon pazarını yaratmak ve yaptığımız her işte bize başarıyı getiren prensiplerimizin her işin merkezinde olmasını sağlamak için çalışıyoruz. BlackBerry, dünyadaki pek çok pazarda bir numaralı akıllı telefon durumunda ve bugün 175 ülkede, 600’den fazla operatör ortağımız ile küresel bir ağa sahibiz. Bugün ayrıca dünya çapında 70 milyondan fazla kullanıcımız var ve Fortune 500 listesinin yüzde 90’ından çoğu müşterilerimiz arasında yer alıyor. Ancak bu kazandıklarımızla yetinmiyoruz. Mobil alandaki inovasyonlara devam ediyoruz. Uygulama ekosistemimiz BlackBerry platformunun nasıl büyümeye ve gelişmeye devam edeceğinin bir örneği.”

Türkiye’de de büyüyen aktif bir uygulama topluluğuna sahip olan BlackBerry’nin toplam 4000 eğitimli geliştiricisi bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun