Bilişim 14 EYLÜL 2012 / 15:11

Rihanna'nın korsanı başını yaktı

Rihanna'nın korsanı başını yaktı

Fransa’da korsana karşı yürürlüğe giren yeni yasalar ilk suçlusunu buldu. İki Rihanna şarkısını korsan indiren Alain Prevost 150 avro ceza ödemeye mahkum edildi. Hem de karısı, şarkıları indirenin kendisi olduğunu söylemesine rağmen…Ceza ise Alain Prevost’a kesildi, çünkü şarkının yüklendiği bağlantı hattının ödemesini o yapmıştı. BBC News haberine göre, Fransa’da yüklemeleri takip eden ajans, korsan film ve müzik indirmekten şüpheli 14 başka kişiye de dava açmaya hazırlanıyor.

Fransa korsanı önlemek amacıyla üç aşamalı bir yasayı hayata geçirdi. Burada korsanlıktan şüpheli olanlar, aktiviteleri dolayısıyla üç uyarı alıyor. Bu uyarıları dikkate almazlarsa internet bağlantıları kesiliyor ve bunu mahkeme süreci izleyebiliyor.

Prevost da, mahkemede Rihanna şarkılarının eşi tarafından, bedelini kendisinin ödediği internet servis sağlayıcı hesabından yüklendiğini kabul ettiği için suçlu bulundu. Yerel bir esnaf olan Prevost, mahkemedeki ifadesinde, kendisinin internetten bir şey yükleme konusunda hiçbir bilgi ve becerisi olmadığını da belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun