Bilişim 06 KASIM 2012 / 15:54

Reza: "Eskiden çektiğimiz fotoğrafları bu kadar kolay paylaşabilseydik dünya bambaşka bir yer olurdu"

Samsung'un yeni akıllı fotoğraf makinelerinin tanıtımı için gerçekleştirilen toplantıya ünlü fotoğrafçı Reza ve Coşkun Aral'ın sözleri damgasını vurdu: "Eğer 30-40 yıl önce çektiğimiz fotoğrafları bu kadar kolay paylaşabiliyor olsaydık, dünya bambaşka bir yer olurdu." Samsung Electronics’in içinde ödüllü NX serisi fotoğraf makinesi ailesinin de bulunduğu Smart Fotoğraf Makinelerinin tanıtımı için Türkiye’ye gelen Reza; Bahçeşehir Üniversitesi’nde tüm fotoğraf tutkunlarının ilgiyle izlediği bir fotoğrafçılık semineri verdi.

Seminer öncesinde yapılan basın toplantısında konuşan Samsung Türkiye Dijital Görüntüleme Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Güler, "Dünyanın en ünlü fotoğrafçılarından biri olan Emmy Ödüllü National Geographic Fotoğrafçısı Reza’yı bugün burada ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kendisi aynı zamanda Facebook üzerinden gerçekleştirilecek 'Benim Şehrim' konulu yarışmamızın da jüri üyesi olacak" dedi.

5 Kasım-3 Aralık 2012 tarihleri arasında dört ayrı tema üzerinde yapılacak yarışmada tema birincileri Samsung smart fotoğraf makinesi kazanırken, yarışmanın birincisi bir yakınıyla birlikte National Geographic kaşifi Nevada Wier eşliğinde New Mexico’nun başkenti Santa Fe’de National Geographic Expeditions fotoğrafçılık atölyesine katılma hakkı kazanacak. Detaylara www.bubenimsehrim.com adresinden ulaşmak mümkün.

[caption id="attachment_59972" align="alignnone" width="455" caption="Samsung Türkiye Dijital Görüntüleme Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Güler."][/caption]

"Liderlik için katma değere yöneliyoruz"

Konuşmasında Samsung’un dijital fotoğraf makinesi satışlarına değinen Güler, “Bu yıl sonuna kadar 180 bin adet fotoğraf makinesi satmayı hedefliyoruz. Genel pazarda liderlik iddiamızı alt segment ürünlerden ziyade katma değerleri Smart fotoğraf makinelerinin satışı arttırarak gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Teknolojideki yeni trend her an her yerde bağlantı ve paylaşım. Artık fotoğraf makinesinin megapiksel değeri, optik yakınlaştırma oranı ve çekim kalitesi kadar, fonksiyonel özellikleri de tüketiciler için önemli. Özellikle kullanıcıların sosyal medya üzerinden paylaşım merakı fotoğraf makinelerini de farklılaştırıyor.  Smart Fotoğraf Makinelerinin de yeri bu anlamda çok büyük.”

"Sektörün geleceğinde aynasız makineler var"

Fotoğraf sektörünün geleceğinin aynasız profesyonel fotoğraf makinelerinde olduğunu belirten Güler, “2013 yılında bu sınıfa NX serisi fotoğraf makinelerimizle liderlik etmeyi hedefliyoruz. Samsung olarak bu alanda biz kendimiz pazarı yarattık ve büyütmeye başladık. Son 1 yıl içinde NX serisi aynasız fotoğraf makinelerinin satışında 10 kat büyüdük” dedi.Samsung smart fotoğraf makinelerinin paylaşıma neden bu kadar önem verdiklerini ve neden yeni bir alan yaratma ihtiyacı duyduklarını ise Güler şöyle özetledi:

"Dünya genelinde tahmin edilen 2,5 milyar dijital fotoğraf makinesi sahibinin çevrimiçi olarak veya sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşıyor, 150'den fazla ülkede 500 binden fazla Wi-Fi bağlantı noktası bulunuyor. Samsung’un Wi-Fi özellikli smart fotoğraf makinesi serisiyle kullanıcıların her zaman ve her yerde kablosuz dünyanın avantajlarından yararlanabilmesini sağlamayı hedefledik. Samsung Smart fotoğraf makinesi serisini de bu özelliklerden en büyük faydayı sağlayacak şekilde tasarladık."

"Eskiden de çektiklerimizi bu kadar kolay paylaşabilseydik dünya değişirdi"

Toplantının ünlü bir konuğu da vardı: Reza Deghati, veya kendi kullanmayı tercih ettiği haliyle sadece Reza. Son 30 yıldır dünyanın dört bir yanından kimsenin çekmeye cesaret edemediği görüntüler paylaşıyor. 1991’den beri National Geographic ekibinde çalışıyor.

Tanıyanlar onu hayırsever, idealist, humanist ve sıradışı fotoğrafçı olarak tanımlanıyor.Bugüne kadar 100’den fazla ülkede, çatışmaları, devrimleri, insan manzaralarını görüntülemiş. Fotoğrafları National Geographic, Time Magazine, Stern, Newsweek, El Pais, Paris-Match, Géo dergilerinde, kitaplarda, sergilerde ve belgesellerde yer almış.

Salonda her ne kadar sahnede yer almasa da ünlü bir konuk daha vardı: Ünlü fotoğrafçı Coşkun Aral. Tıpkı Reza gibi neredeyse geçtiğimiz 40 yılı hayatı görüntülemeye adamış, dünyanın birçok yerinde acı tatlı sayısız anı fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmiş bir isim.

Üstelik her ikisi de yakın arkadaşlar. Gün olmuş birlikte çalışmışlar, gün gelmiş makinelerini aynı kareye doğrultmuşlar. Hatta zaman zaman birlikte tutsak olmuş, biri yaralanıp yere düştüğünde diğeri elinden tutup ayağa kaldırmış.Konuşurken söz anılardan açıldı. Haber fotoğrafçısı olarak çektikleri fotoğrafları çalıştıkları yayınlara ulaştırmak için hangi zorluklarla baş etmek zorunda kaldıklarından bahsettiler. Kimi zaman kişisel propagandalarını yapmak için yaptıkları kıyıma objektiflerini yönlendirmek isteyen milislere nasıl hayır dediklerini, baskı ve silah zoruna rağmen çektikleri kareleri vermemek için nasıl direndiklerini anlattılar.

Ve tüm bu çabalar sırasında yaşadıkları teknik zorluklardan ve baskılardan dolayı çekemedikleri veya paylaşamadıkları karelerin aslında dünyayı nasıl değiştirebileceğinden bahsettiler.

Bu konudaki en çarpıcı örneği de Coşkun Aral aktardı:

"Bugünün teknolojisiyle 1983 yılında Afganistan'da gördüklerimi çekip paylaşabilseydim, Sovyetler Birliği o yıl dağılırdı."

"83 yaşındaki Ara Güler teknolojiye hala meraklı"

Reza, Samsung'un yeni modellerini yine eskiden beri tanıdığı bir diğer isim olan fotoğrafçı Ara Güler ile paylaştığında yaşadıklarından da söz etti.

Fotoğrafçıların bu alandaki gelişmelere son derece meraklı olduğunu ve ellerine geçen her yeni teknolojinin meslektaşları arasında ilgiyle karşılandığını söyleyen Reza, "Ara Güler de makinenin paylaşım adına yapabildiklerinden oldukça etkilendi. Hatta birlikte makineye poz verdik ve bu anı kaydettik" diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun