Bilişim 25 MART 2011 / 10:46

Resmi Gazete ilk sayısına kadar elektronik ortama aktarıldı

İşte Resmi Gazete'nin ilk sayısı

Resmi Gazete'nin 7 Şubat 1921 tarihinde ilk çıktığı gün nasıl göründüğünü merak ediyorsanız sizi haberimize alalım.Resmi Gazete 2000 yılında faaliyete giren bilgi sistemi sayesinde günlük olarak Resmi Gazete basımevi tarafından hayata geçirilmesinin ardından Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ortama aktarılıyor ve elektronik olarak yayımlanıyor.

Gazete bu şekilde kağıt ortamından kurtarılarak elektronik ortama girmiş oldu. Daha sonra gelen talepler doğrultusunda Resmi Gazete’nin ilk çıktığı yıldan itibaren arşiv şeklinde elektronik ortamda yayımlanması için çalışmalar başlatıldı ve Resmi Gazete ilk sayısının yayımlandığı 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren tüm sayıları elektronik ortama alındı.1999 yılından itibaren basbakanlik.gov.tr adresinden sunulan Mevzuat Bilgi Sistemi (Kanunlar, KH.K, Mülga Kanun, Tüzükler, Yönetmelikler, Geçici Tüzükler) kapsamında ücretli abonelikle hizmet veren bu bilgi bankası, 29 Ağustos 2003’ten itibaren ücretsiz olarak aynı internet üzerinden halka açıldı.Ayrıca internet bağlantısı olmayan, fakat sözü edilen bilgi sisteminden faydalanmak isteyen vatandaşlara, boş bir CD ile Bilgi İşlem Başkanlığı’na müracaat etmeleri halinde istedikleri bilgiler ücretsiz olarak veriliyor.Resmi gazetenin ilk sayısını indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun