Bilişim 18 EYLÜL 2012 / 14:34

Rekabet Kurulu Microsoft’a soruşturma açtı

Rekabet Kurulu Microsoft’a soruşturma açtı

Yapılan açıklamada, şirketin dağıtım kanallarına uyguladığı baskı ve indirim sistemleri ile rakiplerini zor durumda bıraktığı iddiasının araştırılacağı bildirildi.Dünyanın birçok yerinde Microsoft’un tekel bir piyasa hakimiyeti olması dolayısıyla açılan soruşturmalar, bazen de davalara tanık oluyoruz. Bu kez soruşturma haberi ülkemizden geldi.

Rekabet Kurulu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri ile Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations’ın, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim şirketinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren şikayet başvurusu nedeniyle soruşturma açılmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada soruşturma açılan şirketlerin ceza yaptırımı ile karşılaşacakları anlamının çıkarılmaması istendi.

Soruşturmanın detayları ve Gelecek Bilişim ve İletişim şirketiyle Microsoft arasındaki ilişkinin detayları hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz. Rekabet Kurulu'nun kararına http://www.rekabet.gov.tr/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=2154&Lang=TR adresinden ulaşabilirsiniz.