Bilişim 05 OCAK 2012 / 15:40

Raspberry Pi için üreticisi 25 dolar dedi, alıcıları 3 bin 500 dolar ödedi

25 dolarlık bilgisayara 3.500 dolar önerdiler

Neredeyse bir USB bellek boyutlarında olmasına rağmen her işin üstesinden gelebilen Raspberry Pi'nin ön üretimleri eBay'de rekor fiyattan alıcı buluyor. Geçtiğimiz yıl duyurulan ve standart USB bellek kadar alan kaplamasına rağmen tam donanımlı bir bilgisayardan eksik kalmayan Raspberry pi'nin 10 adet üretilen ilk üretimleri, projeye kaynak sağlamak amacıyla fikir sahipleri tarafından eBay'de satışa sunuldu.

Piyasaya çıktığında 25-35 dolar arası bir fiyata satılması planlanan ürünlerin ilk örnekleri meraklıları tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Üretimlerden birinin teklif miktarı 3 bin 500 dolara kadar tırmanırken, geri kalan örneklerin tamamı ürün başına yaklaşık 800 dolarlık fiyat öngörüsünün üzerine çıkmayı başardı.

Yapımcıları Raspberry Pi'nin eğitim amaçlı bir tasarım olduğunu söylese de, 700MHz ARM işlemci, 256 MB'a ulaşan bellek miktarı, SD kart tabanlı depolama alanı, HDMI görüntü çıkışı, ağ ve klavye-fare bağlantısına sahip olan sistem 1080p kalitesinde video veya Quake 3 gibi oyunları bile tam hızda oynatabiliyor.

Raspberry Pi hakkında detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Şu an satışta olan ürünlere göz atıp teklif vermek isterseniz de şu adrese göz atabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun