Bilişim 09 ARALIK 2015 / 10:59

Qualcomm'un başı Avrupa Komisyonu ile dertte

Avrupa Birliği ve Amerikan şirketleri arasındaki gerilim devam ediyor. Özellikle tekelleşme konusunda hiçbir şirkete taviz vermeyen Avrupa Birliği, şimdi de Qualcomm hakkında soruşturma başlattı.

Mobil işlemci üreticisi Qualcomm’un başı Avrupa Komisyonu ile dertte. Reuters’de yer alan habere göre Avrupa Komisyonu, Qualcomm hakkında bir ön inceleme dosya açtığını ve şirketin, büyük bir üreticiye sadece kendi adını taşıyan işlemciler kullanması için el altından ödeme yaptığını öne sürüyor. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, yasadışı yollarla rakiplerinden kurtulmak istediği iddia edilen Qualcomm’un rekabet kanunlarını çiğnediğinin altılı çizildi.

Avrupa Komisyonu Komiseri Margrethe Vestager yaptığı açıklamada Qualcomm’un izlediği yolun pazardaki rekabet açısından endişe verici olduğunu ifade ederken, pazardaki rekabetin kullanıcılar için önemli olduğunu ve bu sayede hali hazırdaki teknolojilerin ileri taşınabildiğini vurguladı. 

Qualcomm’a hakkında açılan soruşturmalara yanıt vermesi için süre tanınırken, şirketin bu konuda nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini kestirmek çok da kolay değil. Son dönemde hisselerinde düşüş yaşayan ve yeniden yapılanma sinyalleri veren şirketin, ihtimaller dahilinde bulunan yüksek bir tazminatla karşılaşması durumunda zor günler yaşayacağını söyleyebiliriz. Bekleyip görmekte fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun