Bilişim 02 MAYIS 2016 / 15:16

Qualcomm derin öğrenme konusunda somut adımlar atıyor

Qualcomm, yeni "Snapdragon Makine Öğrenme Yazılım Kiti" ile mobil cihazları geliştirmeyi amaçlıyor.

Qualcomm, Snapdragon 820 işlemcilerin güç verdiği cihazlar için ilk derin öğrenme yazılım geliştirme kitini geliştirdiğini duyurdu. 

Qualcomm Snapdragon Neural Processing Engine (Qualcomm Snapdragon Nöral İşlem Motoru) isimli bu yeni SDK, gücünü Qualcomm Zeroth Machine Intelligence Platformu’ndan alırken Snapdragon’un heterojen işlem yeteneklerini, OEM’lere güç ve enerji verimliliği sunan platformlar geliştirilmesine imkân verecek şekilde optimize ediyor. Böylece OEM’ler cihazları üzerinden yenilikçi ve derin-öğrenmenin ortaya çıkardığı deneyimleri sunabilecek. Snapdragon 820 için geliştirilen bu son SDK yazılımı, Qualcomm’un Snapdragon portföyü ile müşterilerine değer katan liderliğinin sürekliliğini de teyit ediyor.

Qualcomm, Snapdragon Nöral İşlem Motoru’nu duyurarak mobil cihazlar için optimize edilmiş derin öğrenme araç kitini sunan ilk mobil SOC sağlayıcı da oldu. Bu SDK sayesinde OEM’ler Snapdragon 820 işlemcisini kullanan akıllı telefon, güvenlik kamerası, otomobil ve insansız hava araçları gibi cihazlarda kendi nöral ağ modellerini bulut sistemlerine bağlanmadan çalıştırabilecek. Bu SDK ile derin bilginin ortaya çıkaracağı kullanıcı deneyimleri arasında sahne algılama, metin tanımlama, nesne tarama ve nesnelerden kaçınma, el hareketlerinin tanınması, yüz tanımlama ve nöral dil işlemi gibi deneyimler bulunuyor.

Zeroth Makine Zekâ Platformu ise Snapdragon için optimize edilmiş bir yazılım olup mobil makine öğrenimi yapacak şekilde tasarlandı. Zeroth teknolojisi şu an Snapdragon Sahne Algılama gibi görsel zekâ yazılımına ve Snapdragon Smart Protect içerisinde bulunan gelişmiş malware tespiti yazılıma güç veriyor.

Snapdragon Nöral İşlem Motoru SDK’nın Snapdragon 820 işlemciler için 2016 yılının ikinci yarısında pazara sunulması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun