Bilişim 27 KASIM 2012 / 12:16

Qualcomm Atheros ve Cisco işbirliğine gittiklerini duyurdu

Qualcomm ve Cisco iç mekân iletişimi için buluştu

Ağ teknolojisi ve mobil teknoloji sektörlerinin önemli oyuncuları iç mekânlarda daha isabetli servis keşfi ve bağlam farkındalığı sağlamak üzere bir araya geldiklerini açıkladı.Qualcomm Technologies'in ağ ve bağlanabilirlik alanlarında faaliyet gösteren alt şirketi olan Qualcomm Atheros, ağ kurulumu alanında çalışan Cisco ile mekan sahipleri, uygulama geliştiriciler, mobil cihaz ve ağ kurulum OEM'leri ile müşterilere Cisco kablosuz altyapısını kullanarak kamuya açık ve özel hizmete mahsus mekanlara yönelik iç mekan konum hizmetlerini hızlandırmak üzere ortak çalışmaya başladığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, Qualcomm IZat iç mekân konum hizmetleri platformu ve Cisco “Connected Mobile Experience” (Bağlı Mobil Deneyimler) çözümünün bir araya getirilmesi, iç mekan konum hassasiyetini artıracak ve dünyanın önde gelen bazı satış, seyahat ve konaklama merkezlerinde hizmet keşfi ve bağlam farkındalığı sağlayacak.

Anlaşmayla birlikte, Cisco girişim kablosuz çözümleri ile Qualcomm mobil teknolojilerinin sektörlerindeki konumları sayesinde, pazar adaptasyonu hızlanacak ve iç mekân konum ekosistemini geliştirmeye yönelik teknolojik yenilikler ivme kazanması hedefleniyor.

Konum verisi sağlanamayan ortamlara çözüm geliyor

İnternete bağlı olan çok sayıdaki müşteri, bilgi edinmek, etkileşime girmek ve içerik almak için mobil cihazlara ve konum tabanlı uygulamalara güveniyor. Fakat bu uygulama ve hizmetlerin büyük kısmı, uydu sistemlerinin konum verisi sağlayamadığı kentsel ortamlar ve iç mekânlarda sorun yaşıyor. Qualcomm Atheros ve Cisco, dünyanın önde gelen merkezlerindeki servis keşfini güçlendirmek, daha iyi bağlamsal farkındalık sağlamak ve daha iyi bir deneyim sunmak için yaptıkları ortak çalışmalarda iç mekân konum becerilerinin daha hassas hale getirilmesi sürecinin hızlandırılmasına odaklanmış durumdalar.

Qualcomm Atheros Konum Ürün ve Teknolojileri Başkan Yardımcısı Cormac Conroy yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:
"Qualcomm Atheros, bulunduğunuz her yerde, etrafınızda kim ve ne olduğu hakkında daha belirgin içerik sunarak mobil deneyimi güçlendiriyor. Kendi içinde çalışabilen konumlandırma teknolojilerinden oluşan bir ekosistem geliştirmek için Cisco ile birlikte çalışarak, mobil OEM’lerine, operatörlere ve mekânlara hizmet verdikleri müşterilere bağlam dâhilinde ve zamanında bilgi sağlayacak konum tabanlı hizmetler sunabilmeleri için yeni fırsatlar oluşturuyoruz. Bu ekosisteme dâhil olmak için, etrafınızda Qualcomm Snapdragon işlemci kullanan bir akıllı telefon olması veya Wi-Fi ağ kullanan bir Mobil Hizmet Motorunun kapsama alanında olmanız gerekiyor.”

Cisco Kablosuz Ağ İşletmesi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sujai Hajela görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:
“Dış mekân navigasyonuna olan ilgiyi ve geleneksel dış mekân navigasyonu kapsama alanı ile konum uygulamalarını, dünyanın her yerinde iç mekânları da kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz. Mobil tabanlı konumlandırma lideri olan Qualcomm Atheros'un güçlü yanlarıyla WLAN ağ kurulumu alanındaki lider konumumuzu harmanlayarak perakende, konaklama, eğlence, seyahat, sağlık hizmetleri ve daha nice sektördeki müşterilerimize yönelik yeni ve heyecan verici fırsatlar oluşturuyoruz. Birlikte çalışarak, işletmelerin, sahip oldukları ağlarda bilgiyi kullanmalarına ve ek gelir fırsatları bulmalarına imkân tanıyoruz."

Cisco ve Qualcomm Atheros birlikte çalışarak, Cisco ağ altyapısının ve Qualcomm destekli el aletlerinin kullanıldığı yerlerde iç mekân deneyiminin diğerlerinden farklılaşmasını sağlayacak ve dünyanın her yerindeki popüler merkezlerde, mobil aygıtların iç mekân konum becerilerini artıracaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun