Bilişim 09 MAYIS 2012 / 11:12

Philips OLED teknolojisini aydınlatmaya taşıyor

Philips OLED teknolojisini aydınlatmaya taşıyor

Philips'in aydınlatma sistemlerinde kullanmaya başladığı OLED (Organik Işık Yayan Diyotlar), filaman veya gaz yerine yarı iletken maddelerle ışık üretiyor. LED aydınlatma gibi enerji açısından verimli, uzun ömürlü ve sürdürülebilir aydınlatma sağlayan OLED, şehirlerde, evlerde, ofislerde, mağaza ve otellerde ışığın dekoratif, tasarım ve ambiyans yaratma amaçlarıyla nasıl entegre edilebileceği ve ışıkla nasıl "oynanabileceği" konusunda heyecan verici yeni kapılar açıyor.

Philips’in geliştirdiği OLED aydınlatma, inanılmaz incelikte organik yarı iletken katmanlarının bir veya daha fazlası üzerinden elektriğin geçmesiyle çalışıyor. LED ve OLED arasındaki en büyük fark, OLED’lerde organik yarı iletkenler kullanılırken LED’lerin inorganik  kristallerle üretilmesi.

Bu iki aydınlatma türü arasında gözle görülen farklar da yer alıyor. Özünde parlak, minyatür lambalar gibi parlayan ışık noktalarından oluşan LED’lerin yanı sıra OLED’ler ışığı tüm yüzeye yayılan, aşırı derecede yassı panellerden oluşuyor. Böylece OLED dingin, daha sıcak ve dağınık bir ışık üretiyor.

OLED’lerin ince ve yassı yapısı, ışığın diğer hiçbir ışık kaynağıyla mümkün olmayacak şekillerde kullanılmasına olanak tanıyor.

Dünyanın en büyük OLED ışıklandırması Philips'ten

Philips, Hollanda Eindhoven’da düzenlediği İnovasyon Etkinliği'nde günümüzde piyasada bulunan dünyanın en büyük OLED kurulumu Lumiblade Living Shapes’i sahneledi. Lumiblade Living Shapes, toplam 1.152 Lumiblade OLED'in bulunduğu 72 OLED panelinden oluşuyor.

Tüm paneller geçmeli sisteme sahip olduğu için müşteriler istedikleri sayıda paneli kolaylıkla bir arada kullanabiliyor ve birkaç dakika içinde isteğe göre OLED kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Bu tesisat, şirketlerin genel merkezleri, dinlenme salonları, otel lobileri veya yüksek kaliteli konut inşaatları için en ideal aydınlatma seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

OLED aydınlatma araştırmasının sınırlarını zorlamaya devam eden Philips, yeni bir OLED uygulama konsepti olarak OLED tavan kaplamasını sunuyor. Yüksek verimli OLED tavan kaplaması, sadece 1 santim kalınlığında, son derece ince ve yassı bir lamba olarak tanımlanıyor. Bu güzel ışık yüzeyi, ofis, mağaza veya evlerde ilham verici bir iç mekan ortamı yaratmak için kullanılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun