Bilişim 08 OCAK 2014 / 13:16

Perakende sektörünün geleceği büyük veride

2014 yılında perakende sektöründe büyük veri kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, kullanımın yeni yılda önemli oranda artacağını söyledi. Yakın bir geleceğe kadar sektördeki birçok şirketin büyük veri analizine ‘eğilim’ gözüyle baktığını belirten Aydın, somut getirilerin ise büyük verinin öneminin anlaşılmasında rol oynadığını vurguladı.

Büyük verinin sadece konuşulan bir konu olmaktan çıkacağına değinen Aydın, “Perakende sektöründe hizmet veren şirketler, büyük veriyi kullanarak müşteri verilerini analiz etme, bu analizlerden değer yaratarak fiziksel ve sayısal alanlardaki müşteri deneyimini geliştirme yolunda yol alacaklar. Veri, hem daha fazla müşteri kazanma hem de sadakat programları gibi uygulamalarla mevcut müşterilere daha çok satış yapmak için belirleyici olacak. Sahip olunan verinin miktarı ve hacmi arttıkça, bu verinin yönetiminde kullanılan araçlar da yaygınlaşarak tüm şirketler için daha ulaşılabilir ve maliyet uygun bir hal alacak” dedi.

Sosyal medyada analiz farkı

Sosyal medya platformları ve mobil cihaz kullanımında görülen artışın, müşterilerin satın alma öncesindeki araştırmalarının yanı sıra satın alma alışkanlarını da değiştirdiğini vurgulayan Aydın, “Artan veri kaynakları sayesinde bugün tüketicilerin alışkanlıkları, tercihleri ve ilgi alanlarına ilişkin çok daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olabiliyor. Bu durum, büyük verinin önemini artırıyor. Sayısal veri kaynaklarını doğru kullanmak, buradan elde edilen veriyi doğru yorumlayarak analiz etmek, perakende şirketlerinin tüketici tercihleri ve eğilimler hakkında önemli öngörülere sahip olmasını da beraberinde getiriyor. Şirketler bu analizler sayesinde ürün yelpazelerini optimize edebilir, kişiye yönelik pazarlama mesajları oluşturabilir, fiyatlarını belirleyebilir ve hedef kitlelerine doğru stratejilerle ulaşabilirler” yorumunu yaptı.
ETİKETLER : teradata
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun