Bilişim 08 EKİM 2014 / 10:22

Perakende devleri güvenlikte sınıfta kaldı

2013 yılında Amerikan dev market zinciri Target’ın sistemlerinden müşterilerine ait 40 Milyon kredi kartı bilgisinin çalındığını açıklamasının ardından daha 1 yıl bile geçmeden Amerikan yapı market zinciri Home Depot’ta sistemlerinden müşteri bilgilerinin çalındığını açıkladı.Eylül ayında 56 Milyon Banka ve Kredi Kartı bilgisinin çalınmış olabileceğini belirten Home Depot ele geçirilen kredi kartı rakamıyla şu an rekoru elinde tutuyor. Amerikan finans kurumları bilgileri çalınan müşterilerinin hesaplarındaki şüpheli işlemleri durdurmak için seferber olsalar da, bazı müşterilerin kredi kartıyla işlemler çoktan yapılmış.

Gelmiş geçmiş en büyük güvenlik ihlali olarak anılan olayın geçen sene Target’ı hedef alan aynı kötümcül yazılım kaynaklı olma ihtimali olduğu belirtiliyor. BlackPOS olarak adlandırılan bu kötümcül yazılımın yeni bir versiyonunun Home Depot’un satış sistemlerinden kredi kartı bilgilerinin çalınmasına da neden olduğu tartışmalar arasında.

Javelin Strategy & Research raporuna göre 2013 yılında bir önceki seneye göre %45 artışla banka ve kredi kartı hesapları dolandırıcılığından kaybedilmiş para tam tamına 16 Milyar Dolar. Siber suçluların dünyada kayıt dışı ciddi bir ekonomi yarattığını belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş; “Her geçen yıl müşteri verilerini çaldıran dev markalara maalesef bir yenisi ekleniyor. Siber suçla mücadele alanında global iş birlikleri olmadığı sürece siber ekonomi daha ciddi bir boyut kazanacaktır” dedi. Bu tarz veri hırsızlıklarının geleneksel yöntemlerle yapılmadığını belirten Tirkeş; “Günümüzde siber suçlular daha hedef odaklı ve sürekli değişen yöntemlerle amaçlarına ulaşmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden firmalar bilişim güvenliği alanında gelişen yeni teknolojileri sürekli takip etmeli” diye ekledi. Veri kayıplarını engellemeye yönelik özellikleri de içeren web güvenliği alanında yeni bir marka oluşturmak için uzun yıllardır Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını belirten Tirkeş, global rakiplerini geri de bırakacak yeni bir teknoloji ile 2015’de pazara giriş yapacaklarının sinyalini de verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun