Bilişim 07 NİSAN 2011 / 17:49

Pegasus kablosuz iletişim ve simülatöre 22 milyon dolar yatırdı

Hava yolları şirketi altyapısına eklediği ve dünyada ses getiren yeni teknolojik yatırımlarını tanıttı.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, Pegasus Uçuş Eğitim Merkezi Müdürü Cahit Taşbaş ve Pegasus Uçuş Emniyeti Müdürü Kemal Helvacıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda iki yeni teknolojiden söz edildi.

Bahsedilen ilk teknoloji Wireless Groundlink oldu. Bu teknolojiyle uçağın tüm parametrelerinde toplanan veriler aracı bir diske ihtiyaç duymadan kablosuz olarak merkeze iletilebiliyor ve 15 dakika içinde uçağın tüm bakımı tamamlanabiliyor. Ayrıca bir dönem Flash diskten kaptığı virüs yüzünden düştüğü tahmin edilen İspanya’daki uçak kazası gibi tehditlerin de önüne geçilebilir.

Pegasus Uçuş Emniyeti Müdürü Kemal Helvacıoğlu ise ABD’li havacılık teknojileri şirketi Teledyne ile gerçekleştirilen ortaklık sonucu, filonun tüm uçaklarıyla bütünleştirmeye başlanan Wireless Groundlink End to End Solutions sistemi ile uçaklara data aktarımının 15 dakikaya indirildiğini belirtti. Kemal Helvacıoğlu, “Wireless Groundlink End to End Solutions sistemi, data aktarım işlemini 15 dakikaya indirerek, bilgilerin her uçuş sonrasında merkezle paylaşılmasını sağlıyor. Bu sistem, misafir konforunu ve emniyetini maksimize ederken, eğitim düzenlemelerini de optimize ediyor. Yani bu şekilde bir uçağın MR’ı 15 dakikada çekilebiliyor“ dedi.

Uçak simülatörü gerçek uçak malzemelerinden yaklaşık 15 milyon dolara mâl edilmiş

Tanıtılan ikinci teknolojiyse gelişmiş bir uçak simülatörü. Gerçek uçak malzemelerinin kullanıldığı cihaz uçak deneyimini halihazırda pilot olanlara belli aralıklarda yaşatırken pilot adaylarının da eğitiminde kullanılacak.

[caption id="attachment_22863" align="alignnone" width="455" caption="Simülasyon yapılırken basın mensuplarına yansı ile gösterildi"][/caption]

Pegasus Uçuş Eğitim Merkezi Müdürü Cahit Taşbaş da, Pegasus’un Boeing 737-800 Next Generation tipindeki yeni simülatörü hakkında bilgi verdi. Taşbaş, “Sivil Havacılık regülasyonları gereği pilotların, asgari 3 kez 4 saatlik periyotlarda simülatörde uçmaları gerekmektedir. Ancak regülasyonlarda yine başka yerlerde belirtilen gereklilikleri karşılamak için pilotlarımızın her birine yılda toplam 16 saatlik simülatörle uçuş eğitimi verilmektedir. 2008-2010 yılları arasında Pegasus Uçuş Eğitim Merkezi’mizde 568 pilot eğitimi verildi. Bunların 56’sı yabancı pilotlardı” şeklinde konuştu.

20 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı bu iki proje için toplam 22.3 milyon dolar değerinde yatırımda bulunduklarını açıkladı.

[caption id="attachment_22870" align="alignnone" width="455" caption="15 milyon dolara mâl olan uçak simülatörü"][/caption]

Konuşmasında, Pegasus’un teknoloji yolculuğunu özetleyen Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat da, “Dünyadaki 582 hava yolunun yalnızca Yüzde 10’u simülatöre sahip. Bu nedenle öenmli bir adım attık. Ayrıca çift yönlü veri aktarımını gerçekleştirmek üzere Wireless Groundlink End to End Solutions sistemini filomuza entegre etmeye başladık. Bu başlangıçla dünya havacılığında da bir ilk uygulamaya imza attığımızın müjdesini de gururla sizinle paylaşmak istiyorum” dedi.

Haybat’ın bahsettiği dünyada ilk olma durumu Wireless Groundlink çözümünün iki yönlü olmasından ileri geliyor. Yani sadece uçak, kablosuz olarak merkeze bilgi göndermekle kalmıyor, merkezden de bilgileri alabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun