Bilişim 31 OCAK 2011 / 16:35

PC pazarında 2010 şampiyonları belli oldu

Pazar araştırma şirketi Canalys’dan gelen verilere göre HP ve Acer’dan sonra dünyanın üçüncü büyük bilgisayar sağlayıcısı: Apple.

2010’un dördüncü çeyreğinde PC pazarında 10,8 oranında bir paya sahip olan Apple, bu dönemde 2009’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 3,8’lik bir artış yakalayarak PC pazarında lider olan HP ve Acer’dan sonra gelen üçünü büyük marka olmayı başardı.Özellikle Mac ve iPad satışlarıyla hızla büyüyen Asya-Pasifik bölgesi sayesinde yükselen Apple’i bu sıralamada Dell ve Lenovo takip ediyor.iPad’in ve tablet bilgisayarların yükselişini değerlendiren Canalys analisti Darly Chiam, tabletlerin ekran boyutları, güçlü işlemcileri, çok sayıda uygulaması ile bilgisayar deneyimini pad’lere taşıdığını ve bu haliyle güçlü bir kategori oluşturarak PC’lerin hedeflediği kitleyi çektiğini söyledi.Akıllı telefonlar da dahil her yeni ürün kategorisinin diğer ürünlerin pazar payını etkilediğini söyleyen Chiam, Apple’ın Samsung, Acer ve Asus’un netbooklarda olduğu gibi tabletlerden hayli kazançlı çıktığını belirtti.Bu haliyle PC endüstrisinin giderek evrildiğine değinen Chiam, endüstrinin 2010’un dördüncü çeyreğinde yüzde 19 büyüdüğünü ve bunun tablet bilgisayarlara bağlı olduğunu söyledi. Yüzde 17,7’lik oranla PC pazarına liderlik eden HP 2010 yılında 18, 7 milyon bilgisayar satmayı başardı. HP’yi takiben yüzde 12,8’lik oranla ikinci sırayı alan Acer, bu dönemde 13,6 milyon PC sattı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun