Bilişim 22 HAZİRAN 2011 / 15:31

PC’yi derleyip toplama vakti!

Bir PC’ye format atmak ve toparlamaya çalışmak hiç de keyifli bir iş değildir. Ama bu zorlu işi, bir fırsat olarak da görebilirsiniz. İşte PC’yi toparlamanın en kolay yolları!Tüm verilerinizin yedeğini almanız ve bir şey unutmamış olmak için dua etmeniz gerekir. Keyifli bir iş değil, tamam ama makine de ağırlaşınca veya virüs bulaşmış izlenimi uyandırmaya başlayınca tüm sistemi yeniden kurmak kaçınılmaz oluyor.

Ama bu zorlu işi, bir fırsat olarak da görebilir, PC’nizi sadece eski haline döndürmekle kalmayıp öncekinden daha iyi bir hale de getirebilirsiniz. PC World burada gelecekteki felaketleri bertaraf etmek için çok güçlü yedekleme sistemlerinin konumlandırılması, klasörlerin organize edilmesi, performansı etkileyen güvenlik yazılımına alternatifleri ve daha birçok unsuru anlatırken, bilgisayarı yeniden kurma sürecini daha kolay hale getiren ipuçlarını da veriyor.

Yenilenen sisteminizin bir görüntüsünü oluşturun

Gereken her şeyin yüklenip yüklenmediğini, sürücülerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sonra da bir geri çekilin ve mükemmel bir biçimde yeniden oluşturulmuş, tıkır tıkır işleyen PC’nize bir bakın. Sisteminizin bu görüntüsünü bir imaj olarak oluşturabilirsiniz. Bu yolda ilk adım tam sistem yedeklemedir, ama taze Windows yüklemesinin ardından ekstra yazılımlar da yüklenir. Bu görüntüyü kaydederek, yeniden bir sistem toparlamasına ihtiyacınız olduğunda, işinizi daha kolaylaştırmış, neleri daha önce yüklediğinizi kolayca bulabilmiş olursunuz. Sürücü görüntüleme konusunda çözüm çok, ama Macrium Reflect Free belki bir adım önde. Bunu kullanmak çok kolay ve harici bir sürücüde, bir ağ sürücüsünde, hatta bir CD veya DVD’de görüntü dosyanızı kaydedebilirsiniz. Bu yapı aynı zamanda bu görüntülemeyi geri yüklemek için yeniden başlatılabilir kurtarma diski de inşa eder.

Bir Linux bölümü ekleyin

Herkes Linux denemek ister. Hızlıdır, güçlü bir işletim sistemidir, gündelik işlemlerde kullanılan tüm yazılımlar da içindedir. Ayrıca ücretsizdir ve eğer Windows yüklemeniz size zorluk çıkartırsa, bunu toparlamak için yüklü Linux yapınızı kullanabilirsiniz. Böylece çift-yükleme ortamını yaratmış olursunuz. Bu, PC’nizi ikiye bölmek gibi olur aslında… Önerimiz, Linux’un Ubuntu versiyonu. Ama içinden seçim yapabileceğiniz sayısız alternatif bulabileceğinizi de unutmayın.

Otomatik bir yedekleme sistemi kurun

Düzenli bir yedekleme sistemi oluşturmak bu zamanda en iyisi. Bunun için iki yöntem önerilebilir. Birincisi; haftalık tam bir sistem yedeklemesini takvime bağlayın, hedef olarak da harici sürücü kullanın. Bu konuda Macrium Reflect Free çok işe yarıyor. Bunun 40 dolarlık tam versiyonunu kullanmayı tercih edin. İkinci olarak; Carbonite veya Mozy gibi online yedekleme araçlarına bir bakın, böylece en hayati verilerinizi bulutta saklayın. Örneğin Mozy, 2GB ücretsiz yedekleme alanı, fazlasıyla otomatize edilmiş yedekleme yapısı, bulut versiyona ek olarak, lokal bir yedekleme yapma opsiyonu da sunuyor.

Dosyalarınızı, klasörlerinizi ve masaüstünüzü düzenleyin

Sanki yeni bir eve taşınır gibi, yeniden yükleme yapılmış bir PC de her şeyi tekrar düzene sokma fırsatı sunar. Böylece, sanki odanın etrafına dağıttığınız kıyafetlerinizi, düzenleyip dolaba yerleştirmiş olursunuz. Bunları organize etmek için darmadağınık masaüstlerini toparlayan ücretsiz bir yapı olan Fences tercih edilebilir. Her şeyi kendi klasöründe tutup saklamanız da bazen size yetmeyebilir. Sadece yüzlerce klasör ve bunların içinde binlerce dosya, video vs. yer alır. Bu gibi bir durumda Windows 7’nin Libraries özelliği aradığınızı kolayca bulmanızı sağlar. Hatta bu, klasör içi klasör gibi demode bir yapıdan çok daha sağlıklıdır. Siz sadece bu kütüphaneye her şeyinizi düzgün biçimde yerleştirin.

Güvenlik ölçütlerinizi zayıflatın

Birçok PC, aşırı güvenlikten çok çeker. Daha fazlasının daha iyi olacağı sanılır, bu yüzden de kullanıcılar bir firewall, bir antivirüs programı, bir antispyware programı, hatta bunların da üstüne bir internet güvenlik uygulamasını yüklerler. PC’nizi bu kadar ‘aşırı’ korumayın. Bunun yerine güvenlik için daha sade bir yaklaşım izleyin, hatta Windows 7’nin kendisiyle bu işe başlayın. İster inanın, ister inanmayın, Windows 7, online ortamda emniyette olmanız için gereken her şeyi kapsıyor: Bir firewall, bir spyware, bir pop-up engelleyici, geliştirilmiş kullanıcı hesabı kontrol sistemi, Internet Explorer 8 içine inşa edilmiş malware ve phishing korumaları. Tüm bunların üstünde ise ücretsiz Microsoft Security Essentials antivirüs özelliği ve Web of Trust browser’ı yer alıyor. Ek olarak ihtiyacınız olabilecek şey ise bir spam filtresi. Ama Comcast, Gmail, Yahoo gibi birçok web tabanlı e-posta servisi de sizin adınıza filtrelemede mükemmel iş çıkartıyor.

Daha iyi bir silme programı yükleyin

Artık kullanmadığınız bir program varsa, bunu silmek iyi bir fikir gibi görünebilir. Teoride tamam, ama silinen programların birçoğu kendisinden bir izi PC’de bırakır. Yani konfigürasyon dosyalarını, kayıt bilgilerini ve daha birçok şeyi… Burada ihtiyacınız olan ise daha iyi bir program silme, sistemden kaldırma uygulaması. Böylece içerde tek bir aplikasyon bile kalmaz. Bu konuda Revo Uninstaller kadar, IObit Advanced Uninstaller da tercih edilebilir. Birkaç ayın birikmiş aplikasyonlarını silmek bunlarla birkaç dakika. Ayrıca IObit’in programı sadece 700KB, ücretsiz ve taşınabilir, ayrıca bir yükleme de gerektirmiyor.

Sürücü kitaplığı oluşturun

Bir PC’yi toparlamanın en büyük sıkıntılarından biri tüm bileşenler ve kapsamındakiler için sürüleri takip etmek. Ve sürücü diskleri de en çok ihtiyaç duyulan anlarda kayıp olur. Burada proaktif olun ve düzenli yedekleme planınızda sürücü yedeklemelerine de yer verin. Ücretsiz olan Double Driver 4.1 bu yolda biçilmiş kaftan. Bu program PC’nizi tarar, işletim sisteminin bir parçası olmayan sürücüleri otomatik olarak bulur ve seçer, ardından bunları bir USB sürücüye, bir network dosyasına veya başka bir depola cihazına yükleminize imkan verir.

PC’niz hızlı başlasın

Gayriresmi bir gerçek var. O da zaman içinde Windows’un giderek daha yavaş başlaması. Burada kabahat yazılımın. Çünkü yüklediğiniz her program, siz PC’yi açtığınızda kendisinden bir parçayı göstermekte de ısrarlı davranıyor. Ücretsiz Soluto, burada trafik polisi gibi görev yapabilir. Diğer programların açılıştaki etkisini azaltmak için bir başka programdan yararlanmak ironik gelebilir. Ama bu araç PC’nizde yüklü olan yazılım ve servisleri analiz eder ve ardından size bunları tasfiye etme, bunların açılmasını geciktirme veya bunları tek başına bırakma seçeneklerini sunar. Hatta daha da iyisi, diğer kullanıcıların neler yaptığı ile ilgili istatistikleri de içeren öneriler yapar.
ETİKETLER : pc toparlama
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun