Bilişim 14 KASIM 2011 / 16:35

PC’nin artık yüzüne bile bakmıyorlar

PC’lerin artık yüzüne bile bakmıyorlar

Gartner’ın araştırmasına göre, Batı Avrupa’da PC sevkiyatı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11 düştü.Sektörün önde gelen üreticileri toplam 14,8 milyon adet PC’yi bölgeye gönderirken, bu yüzde 11,4’lük bir düşüşü de ortaya koydu.

Bu düşüş en fazla yüzde 12,6 ile mobil PC pazarını olumsuz etkiledi. Bunda, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 40’tan fazla azalma kaydeden mini notebook sevkiyatı belirleyici oldu. Masaüstü bilgisayar sevkiyatı da yüzde 8,7’lik azalma sergiledi. En büyük düşüşü sergileyen pazar segmenti ise tüketici segmenti oldu. Bu başlıkta yıllık bazda yüzde 18,8’lik düşüş oldu. Bu sıkıntılı pazarda yüzde 22,7’lik pazar payıyla HP ise yine sektör lideri.

Gartner analisti Meike Escherich BBC’ye yaptığı yorumlarda, “Son dört çeyrek dönemde aslında büyümede yavaşlama vardı ama biraz toparlanıyor gibi görünüyordu. Ancak PC sektörü normal mevsimsellik oranlarının altında performans göstermeye devam ediyor. 2011’in üçüncü çeyreğindeki sonuçlar PC sektörü için olumsuz. Hem de üçüncü çeyrekler genelde güçlü tüketici talebinin olduğu, okula dönüş dönemi olmasına rağmen… Mini notebook’ların payı da düşüşte. Tüketici PC pazarı da Batı Avrupa’da hala çok zayıf. Çünkü tüketicilerin derdi bölgede yayılan ekonomik sıkıntılar” dedi.

Avrupa'daki ekonomik sıkıntıların yanında taşınabilir bilgisayar olarak düşünülen tablet ve akıllı telefonlar, kişisel bilgisayar ihtiyacını azaltıyor. Artık kullanıcılar kişisel bilgisayar yerine düşük kapasiteli de olsa taşınabilir cihazları tercih ediyor. Önümüzdeki dönemde bulut bilişim kavramının da son kullanıcılara daha uygun hale gelmesiyle, web üzerinden çalışacak uygulamalar kişisel bilgisayarların daha hızlı dönüşmesini sağlayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun