Bilişim 19 HAZİRAN 2012 / 13:19

Pardus tablet bilgisayarlara giriyor

Pardus tablet bilgisayarlara giriyor

TÜBİTAK, Pardus işletim sisteminin kurumsal, bireysel ve tablet bilgisayarlar için yeni sürümlerini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Pardus’un tablet sürümü FATİH Projesi’nde de kullanılacak.Pardus konusundaki gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenleyen TÜBİTAK Ulakbim Müdür Vekili Dr. Ahmet Kaplan, FATİH projesi kapsamında kullanılacak akıllı tahtalarda da Pardus’un yer alacağını kaydetti.

Pardus projesi günümüze kadar TÜBİTAK bünyesinde geliştirildi, özgün birçok başarılı uygulama ve teknolojiyi bünyesine kattı. Hızla ilerleyen teknolojik ihtiyaçlar ve sosyal iletişimin artmasıyla TÜBİTAK, bu ihtiyaçları daha verimli şekilde karşılayacak Pardus’u geleceğe taşımak amacıyla toplumun her kesiminin temsiliyle 23-24 Mart 2012 tarihinde “Pardus'un Yarını” çalıştayı gerçekleştirdi.

Çalıştayda Pardus Projesi’nin Türkiye özgür yazılım hareketinin vazgeçilmez bir parçası olduğu bir kez daha vurgulandı. Pardus’un gelişiminin gerek bireysel gerek kurumsal sürüm olarak TÜBİTAK öncülüğünde, topluluğun katılımıyla sürdürüleceği TÜBİTAK tarafından belirtildi.

Oluşturulan kurul Pardus'un geleceğine yön verecek

Pardus’un en önemli hedefinin en iyi Türkçe desteği veren işletim sistemi haline gelmek olduğu, Türkçe dil desteği ve belgeleme çalışmalarına toplulukla birlikte öncelik verileceğinin altı çizildi. Çalıştayda ayrıca Pardus’un geleceğine yön verecek, gerekli kararları alacak bir kurul oluşturuldu. Kurul TÜBİTAK yönetim temsilcisi, STK temsilcisi, kullanıcı topluluğu temsilcisi, geliştirici temsilcileri (biri topluluktan olmak üzere 2 kişi), Pardus çözüm ortaklarından bir temsilci, üniversite (akademik) temsilcisi ve kamu kurumları temsilcilerinden oluşacak.

Kurul şeffaf olacak, yapılan çalışmalar hem Türkçe hem İngilizce olarak duyurulacak. Kurul üyeleri kendi temsil ettikleri topluluklardan seçim yoluyla belirlenecek ve Pardus'un bundan sonraki yaşam döngüsü bu kurulun ortak kararlarıyla şekillenecek.
YORUMLAR
Mustafa 22 HAZİRAN 2012 / 13:52 0 0
Normal pc ortamında geliştirici sıkıntısı çekmeye başlayan ve KDE ortamına destek veren bir işletim sistemi için umut verici bir haber
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun