Bilişim 22 AĞUSTOS 2012 / 14:02

Panasonic yapay fotosentezle dünyayı mı kurtaracak?

Panasonic yapay fotosentezle dünyayı mı kurtaracak?

Panasonic, karbondioksit ve sudan organik maddeler üreten yüksek verimli yapay fotosentez sistemi geliştirdi. Panasonic, fazla karbondioksitin enerji kaynağı olarak kullanılması için yeni bir fırsat sunuyor. Basit bir yapısı olan bu verimli sistem sayesinde karbondioksit, yapay fotosentez sistemiyle organik maddelere çevrilebiliyor.

Panasonic, güneş ışığıyla aydınlatma yaparak, yüzde 0,2 ile şimdilik dünyanın en yüksek verim seviyesi eşliğinde karbondioksiti organik maddelere çeviren bir yapay fotosentez sistemi geliştirdi. Bahsi geçen verim seviyesinin, biyoyakıt enerjisi için kullanılan gerçek bitkilerle kıyaslanabilecek düzeyde olduğu ifade ediliyor.

Bu gelişme çöp yakma kazanlarından, elektrik santrallerinden ya da endüstriyel faaliyetlerden çıkan karbondioksit fazlasının tutulup dönüştürülmesini sağlayan sistemlerin hayata geçirilebilmesinin temelini oluşturacak.

Karbondioksit, sera etkisinden sorumlu tutulan maddelerden biri. Bu yüzden de tüm dünyada karbondioksit emisyonlarını azaltmak için çalışmalar yapılıyor. Karbondioksit sorunu ayrıca fosil yakıtların tüketilmesi konusuyla doğrudan bağlantılı.

Yapay fotosentez, karbondioksitin bu sorunların her ikisini de çözebilecek organik materyallere doğrudan dönüştürülmesinin yolunu açan önemli bir gelişme. Panasonic’in yapay fotosentez sistemi, yüksek verimlilikte karbondioksit dönüşümüne imkan veren basit bir yapıya sahip ve doğrudan güneş ışığını kullanabildiği gibi, yoğunlaşmış ışığı da kullanabiliyor.

Bu konudaki gelişmelerle ilgili olarak Panasonic, karar aşamasında olanlar dahil 29 patente sahip bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun